LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

psenica_presvetlenaTrh s pšenicou: Očakáva sa výrazne vyššia celosvetová spotreba pšenice

Medzinárodná rada pre obilniny (IGC-Der Internationale Getreiderat) vo svojej prvej prognóze na hospodársky rok 2022/23 predpokladá, že sa celosvetovo zvýši dopyt po pšenici. Zároveň sa očakáva pokles produkcie.

Medzinárodná rada pre obilniny po prvý raz zverejnila svoju prognózu na hospodársky rok 2022/23. Vo svojom aktuálnom odhade predpovedá celosvetovú produkciu pšenice na nadchádzajúci hospodársky rok na úrovni 779,9 milióna ton. V porovnaní s aktuálnou sezónou by to bol očakávaný pokles o približne 1 milión ton. Najmä výrazne znížené prognózy pre Ukrajinu (-13,6 milióna ton v porovnaní s rokom 2021/22) a Austráliu (-8,5 milióna ton) sú spúšťačom poklesu produkcie.

Naproti tomu IGC odhaduje celosvetovú spotrebu na sezónu 2022/23 na 784,6 milióna ton, čo zodpovedá nárastu o približne 6,5 milióna ton v porovnaní s aktuálnou sezónou. Táto prognóza však vo veľkej miere závisí od trvania vojny na Ukrajine a s tým súvisiaceho vplyvu na globálnu ponuku a ceny.

Svetová spotreba potravín je na novom maxime 549 miliónov ton, pričom medziročný nárast zhruba o 1 percento je v súlade s trendmi rastu populácie. Očakáva sa, že celosvetové zásoby na konci sledovanej sezóny klesnú na 277 miliónov ton (-4,7 milióna ton) prvýkrát za štyri roky. Medzivládna konferencia urobila škrty najmä pre Austráliu (-3 milióny ton) a EÚ (-1,4 milióna ton).

Očakáva sa, že len svetový obchod v hospodárskom roku 2022/23 s približne 193 miliónmi ton bude na úrovni bežného finančného roka.

Očakávaná väčšia úroda by mohla obmedziť nákupy zo Spojeného kráľovstva, Brazílie a častí Spoločenstva nezávislých štátov (poznámka: väčšina bývalých zväzových republík Sovietskeho zväzu) a Stredného východu vrátane Iránu a Turecka. Čínsky dovoz by tiež mohol klesnúť zo svojho maxima v rokoch 2020/21, ale nezvyčajne slabá úroda pravdepodobne výrazne podporí nákupy Iraku a Maroka. Exportný potenciál Ukrajiny zostáva závislý od trvania čiernomorského konfliktu, ktorý je stále neznámy, a od poškodenia prístavnej, cestnej a skladovacej infraštruktúry krajiny.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV NitraNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov