Bielorusko plánuje výrazne zvýšenie produkcie mlieka
Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra
V roku 2016 sa podarilo krajine exportovať mlieko a mliečne produkty v hodnote 1,8 mld. dolárov. Bielorusko patrí momentálne k 5 najväčším vývozcom
mliečnych produktov na svete, s deklarovanou ambíciu pokračovať vo zvyšovaní produkcie mlieka. Očakávané navýšenie objemov výroby by v dohľadnej dobe malo predstavovať až 20 % (magazín Elite).
Aktuálna úroveň celkovej produkcie dosahuje hranicu 7,3 mil. ton SKM, pričom na export je nasmerovaný až 60 %-ný podiel. V roku 2017 sa očakáva nárast vývozu mliečnych produktov o približne 190 tis. ton, čím by sa zvýšila hodnota exportu o 5 % na úroveň takmer 2 mld. dolárov.
Priemerná úžitkovosť na kravu sa v Bielorusku medziročne zvýšila o 89 kg (+ 1,9 %) na hodnotu 4 854 kg mlieka.
Do roku 2020 sa odhaduje nárast ročnej produkcie na úroveň približne 9,2 mil. ton mlieka. Vládni predstavitelia v Minsku sú odhodlaní v budúcnosti dosiahnuť silnejšiu proexportnú orientáciu na ázijské trhy. Bieloruské sušené plnotučné mlieko by malo smerovať najmä na atraktívny trh Číny. Vývoj perspektívy zahraničného trhu bol však v poslednom období vystavený mimoriadnej situácii. Krajina bola donútená operatívne vyhľadávať nové možnosti exportu, keďže na jar roku 2017 boli výrazne obmedzené importy do Ruska. Išlo o dôsledok rozhodnutia ruského potravinového dozoru, ktoré obmedzilo dovoz masla, sušeného mlieka a syrov z Bieloruska. K tomuto kroku došlo na základe opakovaného výskytu stôp liečiv vo viacerých dovážaných mliečnych produktoch. Ešte v roku 2015 pritom predstavovali importy syrov do Ruska približne 167 tis. ton. Dôležitosť ruského trhu pre exportéra je dokumentovaná aj faktom, že v priebehu posledných rokov bolo až 90 % bieloruských exportov nasmerovaných do Ruska. V kategórií syrov pritom dosahovali bieloruskí producenti až 78 %-ný podiel na celkových importoch do Ruska.
Spracované zo zdrojov Schweizerbauer