Basf Revysol

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

SCH-kolaz-graf--dojnica-1AGROMAGAZÍN – prognóza cien zookomodít a energií pre 2. týždeň 2022

Ostatné dva týždne sme videli na európskom trhu stagnáciu cien ošípaných (v SR rast), rast cien jatočného dobytka, mierny rast cien mlieka a rast cien ropy.

Jatočné ošípané

Európske ceny jatočných ošípaných ostali medzi sviatkami prevažne stabilné. Nemecké ceny jatočných ošípaných v ostatných dvoch týždňoch ostali bez zmeny na cene 1,23 EUR/kg jat. hm. Rovnako tak sa nemenili ani ceny v Dánsku, ktoré zostali na 1,26 EUR/kg jat. hm. ako aj v Španielsku, kde ceny zostali na 1,02 EUR/kg jat. hm.

Najnovšia aukcia na burze ISN v Nemecku však priniesla nárast cien jatočných ošípaných na 1,29 EUR/kg jat. hm. po tom, čo ponuka komodity na miestnom trhu sa začína postupne znižovať. To by mohlo priniesť na európsky trh najbližšie obdobie mierny vzostup cien. Ten už dlhšie prebieha v SR, keď u nás miestna cenotvorba reaguje na nedávne prudké zníženie domácej ponuky komodity po vypuknutí AMO na farme v Jesenskom. Slovenské ceny sa tak už koncom roka dostali znovu nad 1,4 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že tento týždeň by mohli ceny v SR mierne posilniť do pásma 1,41 – 1,45 EUR/kg jat. hm.

Naproti tomu v Ázii pokračuje cenový pokles cien jatočných ošípaných. Čínske farmárske ceny sa včera znovu zosunuli pod 2 EUR/kg ž. hm., konkrétne na 1,95 EUR/kg ž. hm., čo znamená, že tamojší farmári inkasujú v priebehu dvoch týždňov za každý kilogram v živom o 39 eurocent menej. Ceny futures čínskych živých ošípaných v ostatných dvoch týždňoch korigovali nadol o 83 EUR/t ž. hm. na 1895 EUR/t ž. hm.

Korekcia cien tak naznačuje na tamojšiu dobrú zásobovanosť trhu komoditou a tým aj na riziko, že importy Číny nebudú mať tendenciu v dohľadnej dobe zrýchľovať, čo nie je veľmi dobrá správa pre európskych producentov. No keďže produkcia v EÚ spomaľuje, miestne ceny by sa mohli začať mierne dvíhať aj za predpokladu, že Čína najbližšie obdobie nezrýchli svoje importy.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v USA v ostatných dvoch týždňoch posilnili o 9,5 % na 1,52 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Obdobie medzi sviatkami prialo cenotvorbe jatočného dobytka. Na nemeckom trhu ponuka nestíha za silným dopytom , čo v ostatných dvoch týždňoch potiahlo nahor ceny jatočných kráv o 33 eurocent/kg jat. hm. na tohtotýždňovú cenu 3,68 EUR/kg jat. hm. (R3) a ceny jatočných býkov (R3) nahor o 25 eurocent/kg jat. hm. na 4,83 EUR/kg jat. hm.

Mlieko

Európske ceny mliečnych komodít ostatné dva týždne vykazovali relatívne pokojný cenový vývoj. Európske ceny masla posilnili v sledovanom dvojtýždennom období o 50 EUR/t na 5850 EUR/t, kým ceny SOM pridali 3 EUR/t, čím sa vyšplhali na dnešných 3473 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak posilnila o 0,5 % na 55,73 EUR/100 kg. Citeľný vzostup cien surového kravského mlieka v EÚ, ktorý presiahol cenu 40 EUR/100 kg už v novembri 2021 tak postupne začína štartovať i tunajšiu produkciu.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 52. týždni 2021 boli o 2,8 % nižšie ako rok predtým, čo znamená, že deficit produkcie na medzitýždennej báze sa začína zmenšovať. Na rast ponuky naznačujú i spotové ceny mlieka v Nemecku, ktoré ostatné dva týždne poklesli o 3 EUR/100 kg do pásma 47 až 47,5 EUR/100 kg. V Holandsku spotové ceny v sledovanom období klesli o 2 EUR/100 kg na 48 EUR/100 kg.

Minulotýždňová aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla nárast cien mliečnych komodít v porovnaní s predchádzajúcou aukciou o 0,3 %, keď tieto boli zobchodované za priemernú cenu 4247 USD/t.

Ceny mlieka v USA pokračujú v raste, keď ostatné dva týždne pridali 5,7 %, čím posilnili na 44,71 USD/100 kg.

Trend vývoja cien mlieka by mal ostať pozitívny, keďže top 7 producentov sveta v 4.Q 2021 medziročne kumulatívne znížilo svoju produkciu. To drží ceny mlieka na vyššej úrovni. Síce badať prvé náznaky oživenia produkcie v EÚ, nateraz by to však nemalo ovplyvniť trend nárastu cien surového kravského mlieka.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Január 2022: 39,20 EUR/100 kg, február 2022: 39,85 EUR/100 kg, marec 2022: 40,70 EUR/100 kg Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Január 2022: 39,65 EUR/100 kg, február 2022: 40,35 EUR/100 kg, marec 2021: 41,25 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Po tom, čo sa rope Brent podarilo ešte v decembri posilniť nad 75 USD za barel, komodite sa v súlade s našimi očakávaniami otvoril priestor pre ďalší cenový rast. Do dnešného dňa pritom Brent posilnil od nášho minulého reportu o 10 USD za barel na 83 USD za barel. Cenám smerom nahor ostatné dni pomáha konsenzus trhu, že nový variant COVID-19 Omicron nebude až taký nebezpečný a teda sa mu nepodarí vykoľajiť globálnu ekonomiku z jej rastovej trajektórie. V kombinácii s pokračovaním len pozvoľného nárastu produkcie ropy zo strany OPEC+ by tak mali ďalej postupne klesať zásoby ropy na trhu.

Podporu v raste cien dávajú rope silné dáta o raste inflácie, ktorá sa v USA medziročne priblížila k 7 %. Súčasný pohľad účastníkov trhu na situáciu tak naznačuje na to, že ropa Brent má naďalej priestor pre posilnenie. Aj technická analýza ceny nám napovedá, že ropa Brent môže najbližšie dni otestovať svoje jesenné maximum z roka 2021 v blízkosti 87 USD za barel.

Otázka znie, či potenciálne negatívne efekty Omicronu na globálnu ekonomiku trh momentálne nepodceňuje. WHO dnes zverejnila analýzu, že v najbližších 6 až 8 týždňoch sa môže v Európe nakaziť Omicronom až 50 % populácie. Aj keď vedecké štúdie naznačujú, že Omicron nie je až tak nebezpečný, pri takýchto potenciálne vysokých počtoch infikovaných to môže aj tak priniesť novú záťaž na zdravotnícky systém. I preto si myslíme, že ropa Brent po dosiahnutí ceny 86 – 87 USD za barel sa znovu zasekne v svojom raste a bude mať tendenciu korigovať nižšie. Keďže inflačné dáta len tak skoro nepoklesnú, prípadná korekcia ceny ropy zrejme nebude až taká významná, no vidíme potenciál pre korekciu cien do blízkosti 75 USD za barel. Avšak ako sme už naznačili, najbližšie dni nám však trend ukazuje opačné smerovanie cien – smerom k 87 USD za barel.

I preto sa zrejme najbližší týždeň nevyhneme ďalšiemu nárastu cien PHM na čerpacích staniciach. Ceny nafty v SR by mohli tento týždeň posilniť o 1 eurocent/l na 1,405 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 1,5 eurocent/l na 1,505 EUR/l.


/AGROBIZNIS/NAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

Basf Revysol

200x800px-Agromagazin-Revysol