logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

OslanySladovnícky jačmeň láme cenové rekordy - vysoko nad 200 eur za tonu má byť podľa analytikov aj v roku 2022

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu. Záujem na trhu je o jarný aj ozimný sladovnícky jačmeň. Ceny v roku 2022 by sa mohli pohybovať až okolo 230 eur za tonu.

Ceny sladovníckeho jačmeňa dosahujú jedny z najvyšších úrovní. Sladovnícky jačmeň, dlhodobo známy ako cenovo stabilná komodita, je hlavnou zložkou na výrobu sladu, potrebného na produkciu piva. Analytici predpovedajú, že vysoko nad úroveň 200 eur sa bude pohybovať aj v roku 2022. Reflektovať na vývoj na trhu budú musieť aj slovenské sladovne. Tie v roku 2021 plánujú spotrebovať približne 390 000 ton sladovníckeho jačmeňa.

„Ceny sladovníckeho jačmeňa akceptovateľnej kvality sa pohybuje od 230 € za tonu, za najvyššiu kvalitu aj viac. Medziročne ide o nárast o viac ako tretinu. Podobný nárast je aj v okolitých krajinách Veľký záujem pritom na trhu vidieť nielen o jarný, ale aj o kontrakty na ozimný jačmeň. Ten sa začína siať na Slovensku práve koncom septembra. Vysoko sa pritom držia aj ceny kŕmneho jačmeňa,“ uviedol Tomáš Ševčík, predseda Sladovníckej sekcie SZVPS.

Ceny sladovníckeho jačmeňa patrili pritom za posledné desaťročie k najstabilnejším v rámci poľnohospodárskych komodít. To sa však zmenilo a ceny sladovníckeho jačmeňa z tohtoročnej úrody raketovo vrástli. Príčin je viacero. Ceny ovplyvnila slabá úroda najmä v západnej Európe v Nemecku a Francúzku, ale aj v strednej Európe. Práve Francúzsko s Nemeckom patria k najväčším exportérom sladovníckeho jačmeňa na celom svete. Európsky trh s jačmeňom ovplyvnilo aj zlé počasie v Severnej Amerike a obrovský dopyt z Číny, ktorý stále rastie.

„Odhad západných burzových indexov (FOB Creil) na úrodu 2022 pre jarný sladovnícky jačmeň v sladovníckej špecifikácii sa aktuálne pohybuje približne 230 eur za tonu. Všetko bude závisieť od vývoja dopytu a ponuky na trhu, ktorý sa aktuálne vyvíja silne v prospech pestovateľov sladovníckeho jačmeňa,“ vysvetlil Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS). Založenie novej úrody a pestovanie ozimného a jarného sladovníckeho jačmeňa by tak malo byť pre pestovateľov v Európe vysoko rentabilné a ekonomicky atraktívne.


Tlačová správa SZVPSNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút
agrofilm

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov