logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

ArgentinaArgentína: Poľnohospodári zvyšujú tlak proti politike vlády

Argentínske poľnohospodárske asociácie diskutujú o možnom štrajku v obchode s obilninami na protest proti rozšíreným limitom vývozu hovädzieho mäsa. 

Agentúra Reuters sa o potenciálnom opatrení od vedúcich predstaviteľov priemyslu dozvedela 1. septembra. Juhoamerická krajina, najväčší svetový vývozca spracovanej sóje a hlavný producent kukurice a pšenice, tento týždeň predĺžila prísny strop zásielok hovädzieho mäsa do konca októbra, čím vyvolala napätie medzi poľnohospodármi.

"Našim cieľom je rozšíriť štrajk na všetku poľnohospodársku výrobu, čo si bude jednoznačne vyžadovať silnejšiu organizáciu," povedal agentúre Reuters Jorge Chemes, šéf veľkých argentínskych vidieckych konfederácií (CRA). "Výrobcovia sú so situáciou veľmi znepokojení," dodal s tým, že farmy by chceli zastaviť predaj obilia, tak ako obchodovanie s dobytkom, ktoré bolo v dôsledku protestov na začiatku roka zastavené. Carlos Achetoni, prezident Argentínskej agrárnej federácie (FAA), ďalšej z hlavných poľnohospodárskych organizácií, agentúre Reuters potvrdil, že v sektore sa rokuje o štrajkových akciách, ktoré by ovplyvnili obchod s obilím. "Skúma sa možnosť spojenia s rôznymi sektormi, nielen v mäse," konštatoval.

Argentínska vláda sa snaží stlmiť ceny mäsa v dôsledku prudkej inflácie, pričom náklady na hovädzie mäso sa v prvých siedmich mesiacoch roka v krajine, ktorá má jednu z najvyšších úrovní spotreby hovädzieho mäsa na obyvateľa, zvýšili takmer o 40 %. Stredoľavý prezident peronistov Alberto Fernandez sa taktiež snaží posilniť imidž svojej strany u voličov, len necelý týždeň pred primárnymi voľbami. Vedúci predstavitelia vidieka uviedli, že členovia sa v najbližších dňoch zídu, aby definovali rozsah a dátum protestných opatrení, aj keď Chemes aj Achetoni uviedli, že k akémukoľvek opatreniu dôjde pravdepodobne po primárkach 12. septembra.

Argentína je piatym najväčším svetovým vývozcom hovädzieho mäsa a dôležitým predajcom do Číny. Predstavitelia priemyslu uviedli, že sektor v dôsledku opatrení prišiel o milióny dolárov na stratenom vývoze, čím podiel na trhu odovzdal konkurenčným výrobcom. Obmedzenia „odstraňujú predvídateľnosť a vytvárajú prostredie nedôvery, do ktorého poľnohospodári nechcú investovať,“ uviedol Chemes.

 

Zo zdrojov thecattlesite preložil a upravil

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút
agrofilm

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov