logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 14. týždeň 2021

Plodiny:

Minulotýždňové reporty od USDA priniesli na trh očakávanú zvýšenú volatilitu.  Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 4 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 206 EUR/t.

Kukurica posilnila o 1 EUR/t na 212 EUR/t a repka na MATIFe pridala 3 EUR/t na 504 EUR/t (vlaňajšia úroda), resp. zdražela o 13 EUR/t, keď posilnila na 450 EUR/t (nová úroda). Na burze ICE v Kanade medzitýždenne poskočili ceny repky nahor o 46 EUR/t na 534 EUR/t. Na burze CME medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 7 EUR/t na 210 EUR/t, zatiaľ čo ceny mäkkej pšenice v USA vzrástli o 1 EUR/t na 190 EUR/t. Kukurica na CBoT pridala 3 EUR/t, keď posilnila na 184 EUR/t a sója zdražela o 10 EUR/t na 439 EUR/t.

Reporty USDA:

Minulotýždňové reporty od USDA prekvapili účastníkov trhov hlavne v otázke očakávaných pestovateľských plôch jarných plodín v USA pre nasledujúcu sezónu. Farmári totiž plánujú zasiať kukuricu len na 91,14 mil. akroch (36,9 mil. ha), pričom analytici odhadovali, že USDA zverejní výmeru vo výške 93,2 mil. akrov. Rovnako tak pri sóji USDA prekvapilo zverejnenou výmerou vo výške len 87,6 mil. akrov (35,5 mil. ha), pričom konsenzus analytikov ležal na 90 mil. akroch. Čo sa týka zverejneného druhého reportu o stave zásob plodín v USA k 1.3.2021, tu dáta boli prevažne v súlade s odhadmi analytikov, aj keď treba povedať, že napríklad pri sóji zásoby na medziročnej báze klesli až o 31 %. Zámer zasiať kukuricu a sóju na menšej výmere ako sa pôvodne očakávalo dokázalo na trhu s plodinami spraviť poriadny „prievan“. V priebehu jednej minúty po zverejnení reportu vyleteli ceny kukurice i sóje na burze CBoT o limit nahor, čo spôsobilo zastavenie obchodovania až do konca obchodného dňa. Búrlivý rast cien pokračoval i na ďalší deň, následne sa však účastníci trhov rozhodli vyberať zisky, čo poslalo ceny plodín o niečo nižšie. Na tomto trende sa viezli i ceny pšenice, neskôr však i táto plodina odovzdávala zisky a napokon v medzitýždennom porovnaní mierne stratila.

Pšenica:

Pšenica sa porúčala na nižšie úrovne aj vďaka tomu, že Rusko v nedávno zverejnenom tendri Egypta na dodávky ponúklo pšenicu za plne konkurencieschopné ceny na exportnom trhu a to napriek tomu, že krajina má zavedenú exportnú daň vo výške 50 EUR/t. Pre ostatných exportérov je to jasný signál, že ťahať cenové ponuky vyššie sa nemusí oplatiť a na tento vývoj reflektujú i ceny komodity. Súčasný vývoj cien pšenice je i v súlade s nami avizovanou technickou analýzou ceny, ktorá aktuálne poukazuje na zosun ceny pšenice smerom k 202 EUR/t, Pri dnešných cenách v okolí 205 EUR/t sa dá povedať, že spomínaný cieľ je už pomerne blízko. Cena 202 EUR/t pritom predstavuje významnú úroveň podpory, od ktorej by sa pšenica mohla znovu odraziť o niečo vyššie. Treba povedať, že fundamenty trhu nateraz nie sú príliš naklonené pre rast ceny pšenice, keď EÚ očakáva tento roka medziročný nárast produkcie mäkkej pšenice o 10 mil. ton na takmer 127 mil. ton. Rovnako tak SovEcon nedávno navyšoval svoj odhad pre produkciu Ruska, aj keď analytici poukazujú na to, že kondícia porastov v krajine je tento rok na medziročnej báze horšia. Na druhej strane treba povedať, že susedné trhy s kukuricou a sójou majú po zverejnených reportoch priestor pre rast, čo by mohlo dodať podporu i cenám pšenice. I preto predpokladáme, že pšenica na burze MATIF sa udrží nad cenou 202 EUR/t a mohla by sa pokúsiť najbližšie týždne opäť dostať do pásma 210 – 215 EUR/t.

Kukurica:

Aj keď report o očakávaných pestovateľských výmerách plodín v USA zverejnený posledný marcový deň stále nie je presným ukazovateľom o reálnych výmerách plodín pre rok 2021, účastníci trhu budú najbližšie mesiace až do zverejnenia ďalšieho reportu o pestovateľských plochách (30.6.2021) kalkulovať s dátami, ktoré ministerstvo prinieslo v nedávno zverejnenom reporte. A to dáva slušné šance k tomu, aby sa kukurica dominantne na burze CBoT pokúsila najbližšie týždne vytvoriť nové cenové maximá. Pomocníkom k tomu jej môže byť extrémne silný dopyt po exportoch z USA. Exporty kukurice z USA v minulom týždni zaknihovali objem 1,9 mil. ton. Zdá sa tak, že najbližšie tri mesiace, dokým sa nedostane na trh druhá úroda kukurice v Brazílii, môže práve toto veľmi rýchle tempo exportov kukurice z USA dodávať trhom potrebné palivo k ďalšiemu rastu cien. Účastníci trhov sa pritom začínajú obzerať po progrese tempa sejby kukurice v USA. Ku koncu minulého týždňa mali farmári v USA zasiate 2 % očakávaných pestovateľských plôch, čo je tempo v súlade s päťročným priemerom. Kým v USA sa sejba len začína, Brazília ku koncu minulého týždňa hlásila ukončenie sejby svojej druhej plodiny kukurice (safrinha). Časť výmer pritom bolo zasiatych po agrotechnickom termíne, čo niektorých analytikov primälo k tomu, že znížili odhad tohtoročnej celkovej produkcie kukurice v Brazílii z pôvodných 110 mil. ton na 105 mil. ton. Bude zaujímavé sledovať, ako sa najbližšie týždne budú vyvíjať ceny kukurice a sóje na burze CBoT, pretože práve tento vývoj rozhodne o tom ako sa farmári v USA rozhodnú napokon zmeniť svoje pôvodné zámery pre výsev jednej či druhej plodiny. Kukurica v Chicagu však ostáva v rastovom trende, pričom predpokladáme, že najbližšie týždne sa komodita pokúsi dostať smerom k cene 6,15 USD za bušel (aktuálne 5,55 USD/bušel). Predpokladáme, že prorastový cenový trend na kukurici sa udrží do polovice mája, pričom následne už budú známe výsledky progresu sejby novej úrody v krajine ako aj sa priblíži termín zberu v Brazílii, čo môže následne viesť k postupnej cenovej korekcii nadol, teda v prípade, že sejba v USA prebehne v poriadku a v Brazílii nebudú nejaké zásadné problémy s vegetáciou. Na burze MATIF by tak ceny kukurice mohli mať naďalej prorastovú podporu, pričom očakávame, že komodita sa znovu pokúsi prekonať svoju aktuálnu cenovú rezistenciu ležiacu na cene 218 EUR/t.

Olejniny:

Reporty USDA vyzneli priaznivo aj pre ceny sóje na CBoT ako aj repky na burze MATIF. Repka po zverejnení reportu na MATIFe poskočila nahor o takmer 20 EUR/t k 515 EUR/t. Kanadská repka vzrástla dokonca o cenový limit, pričom za celý týždeň pridala 46 EUR/t a znovu sa obchoduje nad 530 EUR/t. Keďže EÚ bude najbližšie dva mesiace závislá aj na dovozoch kanadskej repky, môžeme očakávať, že ceny komodity v EÚ by si mohli najbližšie týždne naďalej držať prorastový status. Pre európskych pestovateľov je pritom pozitívom, že ceny novej úrody repky na MATIFe sa začínajú zľahka doťahovať na ceny vlaňajšej úrody, keď sa dostali už k 450 EUR/t. Predpokladá sa, že produkcia repky v EÚ toto leto len mierne prekoná vlaňajšiu, pričom najnovšie aj analytici Stratégie Grains medzimesačne znížili odhad nadchádzajúcej produkcie repky v EÚ-27 z marcových 17,05 mil. ton na aktuálnych 16,8 mil. ton. Tesná bilancia rastlinných olejov by mohla najbližšie týždne držať v rastovom trende celý olejninový komplex. Ceny sóje na burze CBoT síce ostatné dni váhajú v raste, keď analytici AgroConsult prekvapivo navýšili odhad už takmer zozbieranej tohtoročnej produkcie sóje v Brazílii o takmer 5 mil. ton na 137,1 mil. ton a to napriek tomu, že klimatický fenomén La Nina túto zimu priniesol do regiónu J. Ameriky zrážkový deficit. Na druhej strane bilancia sóje v USA ostáva veľmi tesná (medziročný pokles zásob o 31 % k 1.3.2021), čo by podľa nášho názoru malo najbližšie týždne pomáhať cenám sóje na burze CBoT smerovať vyššie. Už zverejnený minulotýždňový report poslal dočasne ceny sóje na tohtoročné maximá k 14,6 USD za bušel, aktuálne však ceny korigovali späť k 14,2 USD za bušel. Naďalej pri sóji udržujeme v platnosti náš cenový cieľ na 15,3 USD za bušel, pričom predpokladáme, že komodita by ho mohla otestovať v prvej polovici mája. Do tejto doby sme naďalej pozitívne naladení aj na rast cien repky na burze MATIF. Následne predpokladáme, že pri plodinách dôjde k taktickému poklesu cien a to zrejme až do obdobia leta, kedy sa začne rozhodovať o výške budúcej úrody jarín v USA. Summa summarum v tomto momente očakávame dominantne prorastový trend pri cenách plodín, resp. stagnáciu pri cenách pšenice.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 14. týždňa 2021: pšenica 202 – 210 EUR/t, kukurica 214 – 218 EUR/t, repka 500 – 525 EUR/t (májový kontrakt), 450 – 460 EUR/t (augustový kontrakt, nová úroda).

Zookomodity:

Jatočné ošípané:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni stagnujú na cene 1,50 EUR/kg jat. hm., pričom na totožný trend poukazuje i včerajšia aukcia na burze ISN v krajine, kde ceny na medzitýždennej báze klesli o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,54 EUR/kg jat. hm. Bez zmeny ostávajú ceny v Dánsku a to na 1,54 EUR/kg jat. hm. Ďalšie zavádzanie opatrení na spomalenie šírenia COVID-19 v Nemecku sa môže podpísať pod spomalením dopytu po bravčovine, na druhej strane aj ponuka ošípaných v krajine je nižšia, keď farmári reagovali poklesom produkcie na predchádzajúce nízke ceny. Európske ceny ošípaných by však mali naďalej priaznivo reagovať na zvýšený dopyt zo strany Číny, pričom Čína sa aktuálne bude o to viac obzerať po európskych dodávkach, nakoľko ceny ošípaných v USA sú vďaka medziročnému poklesu stavov ošípaných v krajine o 4 % citeľne vyššie v porovnaní s európskymi. Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných koncom marca mierne posilnili na 3,55 EUR/kg jat. hm., najnovšia cenotvorba živých ošípaných na burze Dalian však naznačuje na miernu korekciu, keď tunajšia cena medzitýždenne poklesla o 16 EUR/t na 3468 EUR/t živej hmotnosti. Čína pritom ohlásila nové ohnisko výskytu Afrického moru ošípaných čo by mohlo najbližšie týždne ceny znovu podporiť v raste. Navyše miestni farmári podľa analytikov JCI China kvôli vysokým cenám krmív (cena kukurice v Číne sa aktuálne hýbe na 338 EUR/t) zvažujú, či budú ďalej rozširovať stavy zvierat, keďže ich výrobné náklady sa začínajú nebezpečne približovať realizačným cenám, ktoré za komoditu utŕžia. Ako sme už naznačili, v USA prevláda naďalej dominantne prorastový trend cien jatočných ošípaných. Ceny futures jatočných polovičiek na burze CME síce medzitýždenne poklesli o 0,4 % na 2,33 USD/kg jat. hm., farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota však znovu vzrástli, keď pridali medzitýždenne 2,7 %, čo posunulo realizačné ceny na 2,20 USD/kg jat. hm.

Predpokladáme, že v SR budú tento týždeň ceny jatočných ošípaných stagnovať v pásme 1,49 – 1,56 EUR/kg jat. hm.

Jatočný HD:

Ceny jatočných kráv v Nemecku tento týždeň posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,95 EUR/kg jat. hm. (R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov v sledovanom období pridali 3 eurocent/kg, čím posilnili na 3,90 EUR/kg jat. hm.

Mlieko:

Ceny mliečnych komodít v Európe po korekcii z úvodu tretej dekády marca si už druhý týždeň udržujú prorastový status. Ceny európskeho masla na burze EEX medzitýždenne posilnili o 50 EUR/t na dnešných 4170 EUR/t, ceny SOM vzrástli o 25 EUR/t na 2505 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien SOM a masla sa tak medzitýždenne zdvihla o 1,2 % na 38,27 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka v 12. kalendárnom týždni boli na medziročnej báze naďalej o 1 % nižšie, pričom spotové ceny mlieka sa v krajine v ostatnom týždni nemenili, keď ostali v pásme 34,5 – 36 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Holandsku naproti tomu posilnili medzitýždenne o 2 EUR/100 kg na 36 EUR/100 kg. Mliekareň Arla vo V. Británii ohlásila, že od apríla zvyšuje nákupné ceny surového kravského mlieka o 1,5 eurocent/kg, čo by mohla byť indícia k tomu, že aprílové ceny mlieka v mliekarňach budú mať tendenciu pre vzostup všade v Európe. Napokon na tento trend už dlhšie poukazuje i vývoj cien mliečnych komodít prakticky všade po celom svete. Na včerajšej aukcii mliekarne Fonterra na N. Zélande boli zobchodované jednotlivé mliečne komodity za priemernú cenu 4081 USD/t, čo je o 0,3 % viac v porovnaní s priemernou cenou z minulej aukcie z polovice marca. Ceny mlieka v USA medzitýždenne stúpli o 1,6 % na 38,47 USD/100 kg. Priaznivý cenový trend pri mliečnych komoditách by tak mal naďalej pretrvávať.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Apríl 2021: 33,18 EUR/100 kg, máj 2021: 33,86 EUR/100 kg, jún 2021: 34,20 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Apríl 2021: 33,26 EUR/100 kg, máj 2021: 34,05 EUR/100 kg, jún 2021: 34,65 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent na medzitýždennej báze oslabili o 2 USD/barel na dnešných 63 USD/barel po tom, čo členovia OPEC+ a Saudská Arábia avizovali, že do júla navýšia svoju produkciu sumárne o 2 mil. barelov denne. Okrem toho ostatné dni vidíme postupný nárast produkcie zo strany Iránu. Ceny ropy zneisťuje i aktuálne zavádzanie nových lockdownov v západnej Európe ako aj rastúci počet nových prípadov COVID-19 v Indii, čo môže zredukovať dopyt po komodite. Ropa už dva týždne osciluje v okolí 63 USD za barel, indície však naďalej poukazujú na to, že komodita môže najbližšie obdobie korigovať nadol smerom k 57 USD za barel. Predpokladáme, že tento týždeň sa bude ropa obchodovať v pásme medzi 60 až 65 USD za barel.

Lacnejšia ropa zlacňuje i ceny PHM. Predpokladáme, že v najbližší týždeň by ceny nafty mohli klesnúť o 2 eurocent/l na 1,145 EUR/l, pričom ceny benzínu natural 95 by mohli poklesnúť o 1 eurocent/l na 1,335 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov