logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 8. týždeň 2021

Plodiny:

Ceny plodín pokračujú vo svojej trajektórii nahor. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 11 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 240 EUR/t.

Cena kukurice poskočila nahor o 9 EUR/t na dnešných 229 EUR/t, kým ceny repky na MATIFe stúpli o 7 EUR/t na 461 EUR/t. Kanadská repka na burze ICE pokračuje v masívnej akcelerácii, keď medzitýždenne zdražela o 44 EUR/t na 524 EUR/t, pričom v kanadských dolároch ceny dosiahli nový absolútny rekord (803 CAD/t). Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice a to o 1 EUR/t na 234 EUR/t po tom, čo sa snažia dostať na konkurencieschopné úrovne na exportnom trhu po zavedení exportných ciel v Rusku. Cena mäkkej pšenice v USA medzitýždenne posilnila o 8 EUR/t na 201 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT medzitýždenne pridala 3 EUR/t, čím vzrástla na 178 EUR/t, zatiaľ čo ceny sóje posilnili o 3 EUR/t na 418 EUR/t.

Analytici SovEconu včera znížili svoj odhad tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku zo 77,7 mil. ton na 76,2 mil. ton a to jednak z dôvodu pretrvávajúcich nízkych teplôt v niektorých regiónoch ako aj predpokladu toho, že zavedenie exportných kvót na pšenicu v krajine prinúti poľnohospodárov túto jar znížiť výmery jarnej pšenice a nahradiť ich cenovo atraktívnejšími plodinami ako je kukurica či sója. V kombinácii s tesnou bilanciou ponuky a dopytu v EÚ tento trend tak môže najbližšie obdobie naďalej ostať podporou cien a to aj napriek tomu, že globálna produkcia komodity v aktuálnej sezóne dosiahla nový rekord. Pozornosť trhov sa pritom bude najbližšie dni obracať do USA, kde po narušení tzv. polárneho vortexu prenikol cez celé USA až na juh krajiny arktický vzduch, pričom v Texase napáchal také škody, že prezident pre tento štát vyhlásil stav katastrofy. Nateraz nie je známe, či nízke teploty nepoškodili porasty pšenice v hlavnej pestovateľskej oblasti USA na Veľkých planinách, no má sa za to, že tunajšie porasty ochránila dostatočná snehová pokrývka. Napriek tomu cena pšenice na burze CBoT výrazne flirtuje s veľmi dôležitou úrovňou cenovej rezistencie na 6,7 USD za bušel, pričom prekonanie tejto ceny by mohlo cenám komodity otvoriť priestor pre rast až k 7,4 USD za bušel a teda priniesť potenciál ďalšieho zdraženia o 10 %. Na burze MATIF pšenica (marcový kontrakt) atakuje znovu tohtoročný rekord na cene 240 EUR/t, treba ale povedať, že momentálne sa čoskoro do líderskej pozície dostane májový futures kontrakt, ktorý sa aktuálne hýbe na cene 230 EUR/t. A to znamená, že tento nový líderský kontrakt sa bude potrebovať najprv dotiahnuť na cenovú métu 240 EUR/t, aby mohol pomýšľať na posun ceny komodity na nové niekoľkoročné rekordy.

Rast cien pokračuje aj pri kukurici. Na svojom minulotýždňovom AG fóre USDA predstavilo svoje prvé odhady bilancie plodín pre ročník 2021/22. Ministerstvo očakáva, že pestovateľské výmery kukurice v USA túto jar vzrastú medziročne len o 1,2 mil. akrov na 92 mil. akrov. Toto číslo účastníci trhov vyhodnotili ako relatívne nízke, čo podporilo ceny komodity v ďalšom raste. Navyše žatva sóje v Brazílii mešká a tým mešká i sejba kukurice. Farmári v Brazílii majú aktuálne zasiatu druhú úrodu kukurice len na 36 % plánovaných výmer, pričom spravidla v tomto čase mávajú plodinu zasiatu na 63 %.

Silný vzostup ceny pritom ostatný týždeň zaznamenali ceny olejnín. Sója na burze CBoT posilnila na nové mesačné maximum nad 14 USD za bušel po tom, čo USDA napriek výraznému medziročnému nárastu pestovateľských výmer v USA túto jar (očakávaný medziročný nárast o 8,3 % na 90 mil. akrov) odhaduje, že koncoročníkové zásoby budúceho ročníka 2021/22 ostanú stále výrazne nízke a to pod 5 mil. ton. K tomu sa pridáva pomalá žatva sóje v Brazílii, čo výrazne spomaľuje miestne exporty plodiny a to znamená, že Čína naďalej silne dopytuje sóju z USA, čo ďalej výrazne zvyšuje tlak na pokles už i tak nízkych očakávaných koncoročníkových zásob plodiny. Potenciál rastu ceny sóje je tak naďalej značný a to minimálne do doby, kedy na trh nedorazia vo väčšom objeme dodávky komodity z Brazílie.

Veľmi silnú rastovú pozíciu pritom vykazuje repka a to hlavne v Kanade, kde dnes posilnila na historicky najvyššiu cenu. Napriek tomu, že Austrália aktuálne potvrdila medziročný nárast svojej produkcie repky o 74 % na 4,1 mil. ton, stále to nebude dostatočné množstvo na to, aby to zabránilo medziročnému poklesu zásob repky vo svete. Kanadské zásoby majú do konca ročníka klesnúť len na 0,7 mil. ton, čo signalizuje zásoby k spotrebe len na úrovni 3 %. I preto ceny repky na kanadskom trhu letia do výšin. Na tento vývoj reaguje i európska repka na burze MATIF, ktorá sa dnes dostala už nad 470 EUR/t. Nadchádzajúca produkcia repky v EÚ ako aj na Ukrajine pritom s veľkou pravdepodobnosťou znovu nebudú robustné, keďže v EÚ medziročne stagnujú pestovateľské plochy repky, zatiaľ čo na Ukrajine na medziročnej báze kvôli vlaňajšej suchej jeseni klesli o 22 % na 1,01 mil. ha. Z pohľadu technickej analýzy je aktuálnym cenovým cieľom repky na burze MATIF méta 475 EUR/t, no pri súčasnej tesnej bilancii repky ako aj sóje nemôžeme vylúčiť, že repka sa pokúsi ešte viac predĺžiť svoju rastovú šnúru, čo naznačuje na pohyb smerom k 490 EUR/t, alternatívne až k absolútnemu rekordu ležiaceho na 525 EUR/t. Tento týždeň očakávame pokračovanie rastu cien plodín. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 8. týždňa 2021: pšenica 235 – 245 EUR/t, kukurica 230 – 238 EUR/t, repka 470 – 480 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku sa v aktuálnom týždni po dlhej dobe znovu začali hýbať, tentoraz smerom nahor, keď posilnili o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,21 EUR/kg jat. hm. Ceny v Dánsku medzitýždenne pokračovali v stagnácii na 1,41 EUR/kg jat. hm. Mierne oživenie európskych cien komodity by tak mohlo tento týždeň aj na Slovensko priniesť rast farmárskych cien komodity do pásma 1,23 až 1,30 EUR/kg jat. hm. Na zahraničných trhoch vykazujú ceny ošípaných dominantne rastový trend. Farmárske ceny jatočných ošípaných v Číne síce v ostatnom týždni (v Číne prebiehalo obdobie sviatkov) klesli približne o 20 eurocent/kg jat. hm. na 3,95 EUR/kg jat. hm., zato burzové ceny živých ošípaných medzitýždenne posilnili o 209 EUR/t na 3652 EUR/t v obavách o zásobovanie komoditou v budúcnosti po tom, čo v niektorých provinciách krajiny znovu začali klesať počty prasníc. Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne posilnili o 0,3 % na 1,88 USD/kg jat. hm., pričom farmárske ceny komodity v kľúčových výrobných štátoch USA – Iowe a Minnesote posilnili medzitýždenne o 3,6 % na 1,55 USD/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku v tomto týždni posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 2,80 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), pričom ceny jatočných býkov stagnujú na 3,95 EUR/kg jat. hm. (trieda R3).

Európske ceny mliečnych komodít majú za sebou neutrálny týždeň, keď ceny masla posilnili o 13 EUR/t na dnešných 3713 EUR/t, kým ceny SOM stagnujú na medzitýždenne nezmenených 2370 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM medzitýždenne vzrástla o 0,1 % na 34,92 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní na medziročnej báze boli v 6. kalendárnom týždni nižšie o 2,8 %, čo naďalej signalizuje spomalenú produkciu komodity najväčšieho producenta v EÚ. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni vzrástli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 35,5 až 37 EUR/100 kg. Ceny v Holandsku posilnili o 0,5 EUR/100 kg na 36 EUR/100 kg.

Ceny mlieka vykazovali ostatný týždeň mierne klesajúcu tendenciu v USA, kde korigovali nadol o 1,6 % na 35,80 USD/100 kg. AGROMAGAZÍN nemení svoj cenový výhľad pre surové kravské mlieko v SR, pričom naďalej očakávame postupné posilňovanie cien mlieka k 34 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Február 2021: 32,75 EUR/100 kg, marec 2021: 33,10 EUR/100 kg, apríl 2021: 33,48 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Február 2021: 33,05 EUR/100 kg, marec 2021: 33,55 EUR/100 kg, apríl 2021: 33,80 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatnom týždni opätovne predĺžili svoju rastovú šnúru, keď posilnili o 3 USD za barel na dnešných 66 USD za barel. Komodite pomohlo nahor vyčíňanie extrémnej zimy v americkom štáte Texas, ktoré dočasne odstavilo od produkcie približne pätinu americkej produkcie ropy. Rovnako tak pozitívne na trhy pôsobia správy o poklese nových infekcií COVID-19 vo svete, ktoré naznačujú na ďalšie možné uvoľňovanie lockdownov ekonomík. K tomu všetkému „hrá do noty“ aktuálne prebiehajúca reflačná fáza ekonomík, ktorá ťahá nahor nielen ceny akcií, ale i inflačné očakávania v ekonomikách. Komoditné indexy ostatné mesiace výrazne posilnili, pričom ropa hrá v rámci týchto indexov prím. Z pohľadu technickej analýzy ceny ropy ostávajú naďalej jednoznačne v rastovom trende a i preto nemožno najbližšie týždne vylúčiť pokračovanie tvorby nových cenových maxím smerom k méte 72 USD za barel.

Cenový trend pri rope definuje trend i v rámci cenotvorby PHM na európskom a rovnako tak i slovenskom trhu. Predpokladáme, že tento týždeň vzrastú ceny benzínu natural 95 o 2 eurocent/l na 1,31 EUR/l, ceny nafty môžu pridať rovnako 2 eurocent/l, čo cenovky paliva posunie na 1,17 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov