logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 3. týždeň 2021

Plodiny:

Minulotýždňové reporty od USDA urobili svoju službu, keď katapultovali nahor ceny plodín.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 18 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 236 EUR/t. Cena kukurice poskočila nahor o 14 EUR/t na 217 EUR/t. Repka na burze MATIF po počiatočnej akcelerácii odovzdala zisky, pričom medzitýždenne oslabila o 5 EUR/t na 435 EUR/t. Naproti tomu cena kanadskej repky stúpla medzitýždenne o 9 EUR/t na 443 EUR/t, čo znamená, že aktuálne je drahšia v porovnaní s európskymi cenami. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Ukrajina, Rusko) o 14 EUR/t na 240 EUR/t, pričom cena americkej mäkkej pšenice (USA) stúpla o 13 EUR/t na 205 EUR/t. Cena kukurice na CBoT vzrástla o 13 EUR/t na 173 EUR/t a sója zdražela o 15 EUR/t na 430 EUR/t.

Rusko v ostatnom týždni znovu pritvrdilo v rámci svojich exportných obmedzení pre nasledujúce obdobie. Od 1.3. do 30.6.2021 by krajina mala zaviesť exportnú daň pre pšenicu vo výške 50 EUR/t. Novinkou je, že v sezóne 2021/22 chce Rusko zaviesť na pšenicu tzv. pohyblivú daň v podobe podobnej, v akej sme ju videli v krajine už pred niekoľkými ročníkmi. Vyzerá to tak, že obmedzenia exportov budú v Rusku tak platné o niečo dlhšiu dobu ako sa pôvodne predpokladalo. Táto správa však v zásade nemusí pôsobiť na ceny plodiny prorastovo. Dôvodom je skutočnosť, že ruskí farmári týmto stratia iniciatívu držať tohtoročnú produkciu v skladoch do nového ročníka v snahe vyhnúť sa platbe aktuálnej dane vo výške 50 EUR/t, ktorá má byť v platnosti od 1.3. do 30.6.2021. Ak sa totiž bude daň platiť aj po 1.7.2021, potom nemá zmysel čakať s predajom. Navyše v tomto momente sa, naopak, môže ešte zintenzívniť predaj pšenice z Ruska (keďže sa momentálne daň neplatí), čo môže dočasne vyvolať masívnejšiu ponuku komodity na európskom trhu a tým zatlačiť ceny v najbližších týždňoch nižšie. Nehovoriac o tom, že trhy s plodinami vo všeobecnosti sú momentálne výrazne prekúpené a teda náchylné na možnú cenovú korekciu. Pšenica na burze MATIF aktuálne siaha po cene 240 EUR/t, čo je pri fakte komfortnej globálnej ponuky komodity na trhu skutočne vysoko atraktívna cena. Ceny pšenice v EÚ aktuálne profitujú s nižšej ponuky komodity v západnej EÚ, čo je dôsledkom vlaňajšej podpriemernej produkcie Francúzska. Na druhej strane sa tento faktor prejavuje na silnejúcom toku pšenice z východnej a strednej Európy na západ, z čoho by mohli naďalej profitovať aj slovenskí farmári v podobe vyšších domácich realizačných cien.

Silný prorastový týždeň majú za sebou i ceny kukurice, no ostatné dni vidíme na trhu určitú neistotu v ďalšom smerovaní komodity k vyšším cenovým hladinám. Do Južnej Ameriky v ostatnom týždni zavítali zrážky, pričom podobný ráz počasia má v regióne pretrvávať aj tento týždeň. To nie je dobrá správa ako pre ceny kukurice, tak i ceny sóje, keďže prospekty výšky budúcej úrody týchto plodín v regióne sa zrejme prestanú zhoršovať a možno sa i zlepšia. Navyše aj tu platí, že obidva trhy sú výrazne prekúpené a tak by nebolo prekvapujúce, ak by sme najbližšie dni videli na trhu s plodinami cenovú korekciu. Myslíme si, že takáto korekcia je v hre, pričom by nemala ohroziť súčasný rastový trend. Keďže ale doterajší cenový rast ako cien kukurice, tak i sóje bol naozaj markantný, najbližšia cenová korekcia môže zo súčasných cien odkrojiť pokojne aj 10 až 15 % súčasnej hodnoty plodín. Technicky však stále platí, že trh sa nachádza v silnom rastovom trende, čo rovnako nevylučuje tvorbu nových cenových maxím plodín. Zdá sa tak, že nás čaká obdobie vyššej cenovej volatility na trhu s plodinami. Ukrajina dnes diskutuje o možnosti zavedenia exportnej dane, resp. kvóty na kukuricu do konca ročníka 2020/21, všeobecný konsenzus odborníkov však naznačuje na to, že krajina nateraz nepotrebuje riešiť reštrikcie exportov a to aj vďaka tomu, že tempo exportov nášho východného suseda medziročne kleslo o 25 % (krajina doteraz vyviezla 10 mil. ton kukurice). Pre doplnenie informácie, Rusko plánuje od 1.3. do 30.6.2021 zaviesť exportnú daň na kukuricu vo výške 25 EUR/t. Treba však povedať, že Rusko nie je až tak veľkým hráčom na exportnom trhu v tejto komodite a i preto zrejme toto obmedzenie nebude mať výraznejší vplyv na globálne, resp. európske ceny komodity. Dobrou správou je, že súčasný nárast cien kukurice na burze MATIF sa postaral i o rast cien na Slovensku, čo pri silnej domácej produkcii sľubuje zaujímavé ekonomické zhodnotenie tohtoročnej úrody.

Ako sme už avizovali v texte vyššie príchod zrážok do Južnej Ameriky sa môže postarať o dočasnú korekciu cien sóje na burze CBoT. Proti budú očakávania veľmi tesných zásob plodiny v USA na konci ročníka 2020/21, ktoré sa najnovšie odhaduje na 3,8 mil. ton, čo je druhé najnižšie číslo v histórii. Treba však pozerať na výšku nadchádzajúcej produkcie v Brazílii, ktorá čoskoro začne žať svoju tohtoročnú úrodu plodiny. Tá sa aktuálne odhaduje stále na komfortných 133 mil. ton, čo ponúkne Brazílii na export znovu viac ako 75 mil. ton komodity. Čína tak môže čoskoro znovu presmerovať svoj záujem z produkcie USA na produkciu Brazílie a tým začať meniť očakávanú bilanciu finálnych zásob sóje v USA na vyššie čísla. Určitá cenová korekcia cien sóje je tak na mieste, pričom nevylučujeme, že sa môže dotknúť i cien repky. Opäť nepredpokladáme, že pri tejto možnej korekcii dôjde k porušeniu rastového trendu obidvoch plodín, no korekcia sa technicky môže javiť ako pomerne významná. Pritom treba mať na pamäti aj skutočnosť, že špekulatívny kapitál je momentálne silne naladený pri kukurici i sóji na ďalší rast cien, takže ak dôjde k obratu na trhu smerom k poklesu, títo investori môžu začať uzatvárať pozície v snahe ochraňovať svoje zisky, čo dočasne môže ceny potiahnuť ešte nižšie. I tu ale platí, že v takto silnom rastovom trende, aký vidíme momentálne na trhu s plodinami, môžeme koncom týždňa pokojne vidieť ako o 10 % nižšie ceny, tak i nové cenové maximá. AGROMAGAZÍN pre najbližší týždeň vidí väčšiu pravdepodobnosť cenovej korekcie nadol. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 3. týždňa 2021: pšenica 225 – 235 EUR/t, kukurica 208 – 217 EUR/t, repka 420 – 435 EUR/t.

 Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v západnej Európe pokračujú v minimálnych pohyboch. Nemecké ceny jatočných ošípaných medzitýždenne stagnujú na 1,19 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku tento týždeň ostávajú na 1,41 EUR/kg jat. hm. Na slovenské ceny aktuálne naďalej pôsobí negatívne tlak nízkych cien v Poľsku, kde farmári inkasujú za ošípané 1,14 EUR/kg jat. hm. Slovenské ceny sa hýbu v pásme 1,25 – 1,30 EUR/kg jat. hm. pričom predpokladáme, že v tomto cenovom intervale sa udržia aj v aktuálnom týždni. Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných koncom prvej dekády januára pokračovali v posilňovaní, keď medzitýždenne pridali 16 eurocent/kg jat. hm. a tým vzrástli na 4,59 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu burzové ceny živých ošípaných na burze Dalian korigovali medzitýždenne nadol o 52 EUR/t na dnešných 3230 EUR/t, resp. na 3,23 EUR/kg živej hmotnosti.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v USA (štáty Iowa a Minnesota) medzitýždenne posilnili o 4,7 % na 1,20 USD/kg jat. hm., kým ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA na burze CME sa v sledovanom období menili len mierne, keď poklesli o 0,6 % na 1,50 USD/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku pre aktuálny týždeň sa hýbu na 2,64 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), čo znamená medzitýždenný pokles o 1 eurocent/kg jat. hm. Jatočné býky zlacneli medzitýždenne o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,76 EUR/kg jat. hm.(R3).

Európske ceny mliečnych komodít pokračujú vo svojom vzostupe nehor. Ceny európskeho masla na burze EEX medzitýždenne stúpli o 95 EUR/t na 3495 EUR/t, ceny SOM posilnili o 62 EUR/t na 2363 EUR/t. Teoretická cena tak zaknihovala už druhý týždeň s medzitýždenným posilnením nad 3 %, keď tentoraz posilnila o 3,2 % na 33,68 EUR/kg jat. hm. Nemecké spotové ceny mlieka medzitýždenne stúpli o 1 EUR/100 kg do pásma 34 – 35,5 EUR/100 kg, ceny v Holandsku vzrástli rovnako o 1 EUR/100 kg na 35 EUR/100 kg. Priaznivý vývojový trend pokračuje i v USA, kde miestne ceny vzrástli medzitýždenne o 2,9 % na 42,39 USD/100 kg.

Naďalej očakávame postupný rast realizačných cien surového kravského mlieka v SR smerom nad 33 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Január 2021: 32,50 EUR/100 kg, február 2022: 32,65 EUR/100 kg, marec 2021: 33,10 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): január 2021: 32,75 EUR/100 kg, február 2021: 32,95 EUR/100 kg, marec 2020: 33,45 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent na medzitýždennej báze oslabili o 1 USD za barel na 55 USD za barel. IEA dnes znovu znížila odhad očakávanej dennej priemernej spotreby ropy pre rok 2021 a to medzimesačne o 0,3 mil. barelov denne na 96,6 mil. barelov denne. Dôvodom je nová vlna zavádzania lockdownov v Európe a najnovšie aj v časti Číny (týka sa 39 mil. obyvateľov Číny). OPEC pritom ešte nedávno odhadol tohtoročnú spotrebu ropy na 95,9 mil. barelov denne. Aj pri tejto spotrebe (96,6 mil. barelov denne) by však pri dodržaní súčasného obmedzenia OPEC+ vo výške 7,2 mil. barelov denne a k tomu avizovaného zníženia produkcie Saudskej Arábie o 1 mil. barelov denne počas nasledujúcich dvoch mesiacov by mala produkcia ropy byť však stále nižšia ako spotreba, čo naznačuje na ďalšiu redukciu aktuálne stále vysokých zásob komodity. Predpokladáme, že cena ropy sa bude najbližší týždeň hýbať v okolí 50 až 55 USD za barel.

Ceny PHM sa v ostatnom týždni menili len minimálne a i preto očakávame v aktuálnom týždni na slovenských čerpacích staniciach nemenné cenovky pohonných hmôt. Cena nafty by tak mohla stagnovať na 1,095 EUR/l a cena benzínu natural 95 zase na 1,230 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov