logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 47. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny plodín v súlade s našimi očakávaniami držia svoje prorastové momentum. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 210 EUR/t. Cena kukurice na MATIFe medzitýždenne pridala 2 EUR/t, pričom posilnila na 192 EUR/t a repka zdražela o 4 EUR/t na 414 EUR/t. Cena kanadskej repky vzrástla rovnako o 4 EUR/t na 363 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice na 214 EUR/t, rovnako tak sa nemenili ceny americkej mäkkej pšenice, ktoré ostali na 185 EUR/t. Cena kukurice na CBoT posilnila o 4 EUR/t na 140 EUR/t a sója pokračuje vo svojom vzostupe, keď medzitýždenne zdražela o 18 EUR/t na 363 EUR/t.

Ceny pšenice sa na burze MATIF naďalej držia v okolí 210 EUR/t a to aj vďaka zverejneniu návrhu Ruského ministerstva poľnohospodárstva zaviesť na obdobie od 15.2.2021 do 30.6.2021 (t.j. do konca ročníka 2020/21) exportnú kvótu na obilniny v objeme 15 mil. ton. Kvóta by mala mať prerozdelená medzi jednotlivými exportérmi podľa toho, koľko obilnín každý z nich vyexportuje v období od 1.7. do 31.12.2020. Zatiaľ ide len o návrh, ktorý musí ešte schváliť vláda, no napriek tomu je dosť možné, že ruskí exportéri obilnín v snahe získať čo najväčší podiel na kvóte na budúci prvý polrok aktuálne do konca roka ešte viac zintenzívnia svoje exporty, keďže čím viac do 31.12.2020 vyexportujú, o to väčší podiel na celkovej kvóte získajú. Správu o možnom zavedení kvóty v objeme 15 mil. ton prijali účastníci trhov z pohľadu vplyvu na ceny pšenice ako neutrálnu, keďže aj tak sa predpokladá, že v sledovanom období Rusko už nebude mať k dispozícii reálne na export výrazne viac obilnín ako avizuje súčasný návrh kvóty. Inými slovami, aj bez zavedenia tejto reštrikcie sa predpokladá, že objem exportov od 15.2. do 30.6.2021 nebude výrazne vyšší ako 15 mil. ton. Možné reštrikcie exportov pšenice z Ruska pritom môžu mať aj inú podobu. Počas dnešného dňa totiž viaceré združenia spracovateľov obilnín (hlavne pekári a mlynári) v Rusku vyzvali vládu, aby zaviedla clá na exporty pšenice v snahe spomaliť ich tempo a tým zastaviť rast ceny komodity. Uvidíme ako sa k danému návrhu postaví vláda, v každom prípade v Rusku rastú tlaky na to, aby exporty pšenice boli v budúcom roku nejakým spôsobom obmedzené. Nateraz sa však podľa nášho názoru ešte nebudú riešiť obmedzenia exportov, nakoľko Rusko má stále k dispozícii na export takmer 20 mil. ton pšenice.

Pomerne volatilný týždeň zažili ceny jarín, predovšetkým kukurice. Tie po minulotýždňovej „býčej“ správe WASDE od USDA najprv prudko posilnili, neskôr však investori vyberali zisky a ceny klesali, aby následne komodita znovu obnovila cenový rast. Na burze CBoT dnes opäť cena kukurice útočí na svoje minulotýždňové maximá (4,28 USD/bušel), pričom z pohľadu momenta to vyzerá veľmi nádejne, že komodita toto maximum v dohľadnej dobe aj prekoná. Ceny ťahajú nahor ako správy o potvrdzovaní nových a nových exportných objednávok a americkú kukuricu a tiež neustálemu zrážkovému deficitu v Južnej Amerike, kde pôsobí klimatický fenomén La Nina. Zrážky z konca októbra síce v Južnej Amerike pomohli a dostali tempo sejby kukurice ako aj sóje do normálu, z pohľadu 14,30 ako aj 90 – dňového dlhodobého zrážkového priemeru však viaceré regióny Brazílie i Argentíny trpia deficitom zrážok naďalej. Pokračujúca žatva kukurice na Ukrajine priniesla iskierku nádeje v prospech o niečo vyššej produkcie po tom, čo farmári v ostatnom týždni žali kukuricu na lokalitách, ktoré vykazovali vyššie hektárové výnosy. Realisticky tak ukrajinská produkcia sa môže hýbať medzi 28 až 30 mil. ton. Žatva kukurice v USA finišuje (zožatých je 95 % výmer) tento rok rýchlejším tempom v porovnaní s päťročným priemerom a rovnako to platí i pre žatvu sóje (zožatých je 96 % výmer) v krajine. Reálne výsledky produkcie sa však dozvieme až v januárovom WASDE reporte, ktorý bude zverejnený koncom prvej dekády januára budúceho roku. Rýchle tempo exportov obidvoch plodín z USA však sľubuje, že ceny kukurice ako aj sóje by mohli naďalej ostať na vyšších úrovniach. Z pohľadu technickej analýzy má cena kukurice na burze CBoT ambíciu vystúpať do pásma 4,50 – 4,60 USD za bušel (aktuálne 4,27 USD/bušel), pričom najbližší cenový cieľ pre sóju je už na dosah a to v pásme 12,10 – 12,40 USD za bušel (aktuálne 11,89 USD/bušel).

Ceny sóje pokračujú vo vzostupe vďaka silnému dopytu ako aj neistej situácii s počasím v Brazílii (zrážkový deficit). Brazílski farmári však efektívne využili zrážky z konca októbra a zrýchlili tempo sejby sóje v krajine tak, že sejba už momentálne v Brazílii nemešká. Zrážkový deficit však ostáva. Ako sme už avizovali, na burze CBoT sa ceny sóje aktuálne blížia k úrovni cenovej rezistencie ležiacej na cene 12,10 USD za bušel, čo môže dočasne viesť k výberu ziskov zo strany investorov a teda i možnej cenovej korekcii. Očakávaný pomer zásob k spotrebe v USA na konci ročníka 2020/21 sa pri sóji dostal na kritických 4,2 %, takže ak sa niečo pokazí najbližšie mesiace v Brazílii, sója bude mať ambíciu posilniť technicky ešte na oveľa vyššie cenové úrovne ako je teraz. Momentálne je však ešte veľmi skoro robiť nejaké závery, v každom prípade bude zaujímavé sledovať ďalšie dianie pri tejto komodite.

Ceny olejnín všeobecne sú na vzostupe aj vďaka rastu cien rastlinných olejov vrátane palmového oleja (ceny palmového oleja vzrástli medzimesačne o 17 % na 712 EUR/t). To pomáha nielen cenám sóje, ale i cenám slnečnice ako aj repky. Ukrajinské ceny slnečnice (komodita v krajine rovnako čelí poklesom odhadov tohtoročnej produkcie) vystúpali na viac ako päťročné maximá, pričom v Rusku sa hovorí o možnosti obmedzenia exportov slnečnice od januára 2021 po tom, čo domáci spracovatelia majú o komoditu obrovský záujem.

Repka na burze MATIF z pohľadu technickej analýzy smeruje k nami avizovanému cenovému cieľu 422 EUR/t (aktuálna cena 414 EUR/t). Sejba repky na Ukrajine stále nie je hotová, keď miestni farmári na konci prvej dekády novembra mali zasiatu repku len na 86 % plánovaných výmer, resp. na 860 tis. ha. Oproti vlaňajšej výmere 1,19 mil. ha tak bude tá tohtoročná citeľne nižšia. V kombinácii s medziročne mierne nižšou pestovateľskou plochou repky v EÚ je toto ďalšia indícia toho, že repka môže byť deficitná komodita na trhu aj počas celého roku 2021. Z pohľadu cien predpokladáme, že repka po dosiahnutí cenovej úrovne 422 EUR/t ako aj sója po dosiahnutí cenového pásma 12,1 – 12,4 USD za bušel (silné oblasti rezistencie) môžu mať ambíciu dočasne korigovať na nižšie úrovne (repka k 400 EUR/t sója k 11 USD/bušel), svoj rastový trend by si však mali udržať a veríme, že ešte obidve komodity nájdu priestor pre to, aby počas 1.Q 2021 sa mohli dostať na ešte vyššie úrovne ako sú avizované ich súčasné cenové ciele. Ako ale pripomíname, veľa bude závisieť od diania v Brazílii a Argentíne počas zimy ako aj ďalšieho tempa importov americkej sóje (USA) do Číny. Pre zhrnutie – predpokladáme, že ceny repky a sóje po ešte ďalšom miernom raste čaká krátka korekcia ceny nadol, no obidve komodity si udržia rastový trend, čo dáva predpoklady pre vytvorenie nových cenových maxím neskôr (zrejme v prvom kvartáli roka 2021). Apropos, s alternatívou vyberania ziskov a tým dočasného poklesu cien treba počítať aj pri kukurici či pšenici. Pri kukurici by takýto výber ziskov mohol nastať pri dosiahnutí ceny 198 EUR/t na burze MATIF (okolo 4,5 USD/bušel na CBoT), pri pšenici na cene 214 – 218 EUR/t (MATIF). To znamená, najbližší týždeň by rastové momentum mohlo ešte ťahať ceny plodín o niečo vyššie. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 47. týždňa 2020. pšenica 208 – 215 EUR/t, kukurica 190 – 198 EUR/t, repka 408 – 422 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku ostávajú naďalej na 1,27 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku v tomto týždni korigovali nadol o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,42 EUR/kg jat. hm. V ostatnom týždni sa pritom minimálne menili i ceny v USA, keď v štátoch Iowa a Minnesota farmári inkasovali za ošípané v priemere 1,31 USD/kg jat. hm. čo je o 2,1 % menej ako pred týždňom. Ceny futures jatočných polovičiek v USA naproti tomu posilnili o 0,3 % na 1,45 USD/kg jat. hm. Čínske farmárske ceny ošípaných zastavili svoj pokles, keď koncom prvej dekády novembra na medzitýždennej báze vzrástli o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,83 EUR/kg jat. hm.

Predpokladáme, že tento týždeň ostanú slovenské ceny jatočných ošípaných zafixované na minulotýždňovej úrovni v intervale 1,30 až 1,36 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku v tomto týždni stagnujú na 2,23 EUR/kg jat. hm. (R3), ceny jatočných býkov triedy R3 medziotýždenne posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,58 EUR/kg jat. hm.

Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku v ostatnom týždni oslabili o 25 EUR/t na dnešných 3275 EUR/t, ceny SOM naproti tomu posilnili o 59 EUR/t na 2188 EUR/t, čo posunulo teoretickú cenu mlieka vypočítanú z cien obidvoch komodít nahor medzitýždenne o 1,2 % na 30,90 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni posilnili o 0,5 EUR/100 kg do pásma 36 až 37 EUR/100 kg, spot v Holandsku zdražel o 0,5 EUR/100 kg na 37 EUR/100 kg.

Včerajšia aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla nárast cien zobchodovaných agrokomodít, keď jednotlivé kontrakty boli zobchodované za priemernú cenu 3157 USD/t, čo je o 1,8 % viac v porovnaní s minulou aukciou spred 2 týždňov.

Americké ceny mlieka medzitýždenne silne korigovali nadol, keď stratili 14,5 %, čím sa dostali na úroveň 35,98 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): November 2020: 32,80 EUR/100 kg, december 2020: 32,60 EUR/100 kg, január 2021: 32,50 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): November 2020: 32,85 EUR/100 kg, december 2020: 32,70 EUR/100 kg, január 2021: 32,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent si medzitýždenne pripísala k dobru ďalší 1 USD za barel, keď posilnila na dnešných 44 USD za barel. Tento týždeň reportovala o svojich úspechoch na poli tvorby vakcín voči COVID-19 spoločnosť Moderna, ktorá označila svoju vakcínu v rámci 3. fázy svojho testovania účinnú na 94,5 %. Dnes firma Pfizer zaktualizovala svoje dáta (ďalšie týždenné výsledky), ktoré priniesli údaj o tom, že vakcína tejto firmy medzitýždenne zvýšila svoju účinnosť z 90 na 95 %. Na správy naďalej reagujú pozitívne i ceny ropy, keď prísľub účinnej vakcíny znamená súčasne i šance pre opätovné zvýšenie mobility ľudí a tým aj spotreby ropy. AGROMAGAZÍN však upozorňuje, že prvé údaje o účinnosti vakcín sú naozaj zatiaľ len orientačné, pretože pre zistenie dlhodobej účinnosti je potrebné mať k dispozícii dáta z ďaleko väčšieho časového úseku. Apropos testy vakcín spomínaných firiem sú naplánované na celý nasledujúci rok, takže do zverejnenia finálnych výsledkov je ešte ďaleko. Samozrejme, už aj čiastkové výsledky zrejme povedú k schváleniu daných vakcín pre ďalšie využitie, finálne číslo účinnosti sa však ešte s veľkou pravdepodobnosťou môže zmeniť. Podporou cien ropy v tomto týždni je i správa o tom, že členovia OPEC+ môžu na svojom nadchádzajúcom stretnutí oddialiť svoje doterajšie plány od januára 2021 zvyšovať svoju produkciu ropy vzhľadom na to, že počty nových prípadov COVID-19 vo svete naďalej pribúdajú a súčasne sa sprísňujú aj opatrenia, ktorých cieľom je šírenie ochorenia spomaliť. I preto naďalej vidíme veľmi obmedzený priestor pre rast cien ropy. Očakávame, že najbližšie týždne sa komodita bude obchodovať v pásme 36 až 45 USD za barel, čo pri súčasnej cene v okolí 44 USD za barel znamená vyššiu pravdepodobnosť pre pokles cien ropy.

Ceny palív na európskych burzách v ostatnom týždni prevažne stagnovali, pričom podobný trend očakávame aj v rámci cenotvorby PHM na slovenských čerpacích staniciach v tomto týždni. Ceny nafty by mohli stagnovať v okolí 1 EUR/l, kým ceny benzínu natural 95 by ešte v reakcii na minulé poklesy na burzách mohli mať priestor pre pokles o 1 eurocent/l na 1,135 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov