logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 46. týždeň 2020

Plodiny:

Test cenových maxím z konca druhej dekády októbra prišiel skôr ako sme očakávali. Plodinám k tomu pomohol hlavne dnešný WASDE report od Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo (USDA). Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 7 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 212 EUR/t. Cena kukurice posilnila rovnako o 7 EUR/t na dnešných 192 EUR/t. Boom ceny nahor pritom predviedla repka, ktorá na MATIFe medzitýždenne vzrástla o 27 EUR/t na 410 EUR/t. Cena kanadskej repky na burze ICE pritom posilnila o 8 EUR/t na 359 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne poklesli ceny čiernomorskej pšenice o 1 EUR/t na 214 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice korigovali nadol o 1 EUR/t na 190 EUR/t. Cena kukurice na CBoT stúpla medzitýždenne o 7 EUR/t na 141 EUR/t a sója poskočila o 27 EUR/t na 358 EUR/t.

USDA dnes zverejnilo svoj novembrový report o Odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách (WASDE), v ktorom prudko znížilo odhad koncoročníkových zásob kukurice v USA v sezóne 2020/21 z minulomesačných 55 mil. ton na 43,2 mil. ton po tom, čo korigovali nadol odhad tohtoročnej produkcie a súčasne kvôli výpadkom produkcie na Ukrajine ako aj zvýšenému apetítu Číny po importoch navýšilo očakávané exporty plodiny z USA medzimesačne o 8 mil. ton na rekordných 67,2 mil. ton. Nižšiu produkciu pritom USDA očakáva v USA aj pri sóji, čo dostalo odhad koncoročníkových zásob plodiny v USA už len na 5,2 mil. ton (pokles zásob pod 5 mil. ton sa spravidla považuje za kritický) a to ešte ponechalo odhad tohtoročníkových exportov plodiny z USA (napriek silnému dopytu Číny) medzimesačne nezmenený. Ceny obidvoch plodín na burzách po zverejnení reportu vyleteli o 4 % nahor. Sója uplynulý týždeň z pohľadu technickej analýzy prekonala svoju úroveň rezistencie na 10,80 USD/bušel, čím sa jej otvoril priestor pre rast k 12 USD za bušel. Po dnešnom reporte má za sebou už nadpolovičnú časť cesty k tomuto cieľu, keď sa aktuálne obchoduje za 11,50 USD za bušel. V kombinácii s tohtotýždňovým nárastom cien palmového oleja na 8 - ročné maximá tak olejniny aktuálne predvádzajú epický cenový rast, pričom repka nie je výnimkou. Ešte v úvode minulého týždňa (počas písania minulého výhľadu) pritom nič nenaznačovalo na to, že repka sa pokúsi promptne o nový atak na métu 400 EUR/t, keď jej cena na burze MATIF pokojne oscilovala okolo úrovne cenovej podpory ležiacej na cene 386 EUR/t. Posilnenie cien sóje ako aj rastlinných olejov však napokon repke dodalo silu k prudkému odrazu nad 400 EUR/t, pričom dnešný report WASDE poslal ku koncu obchodného dňa na MATIFe repku opäť skokovo nahor až k 410 EUR/t. Z pohľadu technickej analýzy je aktuálnym cenovým cieľom komodity méta v okolí 422 EUR/t, čo sú maximá ceny z úvodu aktuálneho roka.

Prudký odraz nahor zaznamenali i ceny kukurice, keď na burze v Chicagu sa komodita dostala cez dôležitú cenovú úroveň 4,20 USD za bušel, čo môže naznačovať, že komodita sa pokúsi otestovať v dohľadnej dobe úroveň 4,50 USD za bušel. Rovnako tak akcelerujú ukrajinské ceny kukurice, ktoré v prístave Odessa od leta posilnili zo 160 USD/t na aktuálnych 220 EUR/t. Dôvodom je podpriemerná tohtoročná domáca úroda plodiny. Farmári na Ukrajine aktuálne zožali plodinu zo 69 % pestovateľských výmer, pričom dosiaľ zozbierali len 18,6 mil. ton komodity. USDA dnes prudko znížilo odhad produkcie kukurice na Ukrajine z 36,5 mil. ton na 28,5 mil. ton a rovnako odhad exportov z krajiny v aktuálnej sezóne z 30,5 mil. ton na 22,5 mil. ton. Je tak jasné, že EÚ sa bude musieť nasledujúce mesiace obzerať v rámci svojich importov kukurice aj po ďalších destináciách ako len po Ukrajine. Rovnako tak trhy pozorne sledujú tohtoročný apetít Číny po importoch kukurice a to hlavne z USA. Čínsky dopyt je tak jedným z dominantných dôvodov, prečo USDA dnes v reporte WASDE navýšilo výrazne odhad tohtoročných exportov kukurice z USA a tým stiahlo nadol odhad koncoročníkových zásob v krajine. Zdá sa tak, že ceny jarín majú priestor pokračovať vo svojom raste.

Otázkou je, či rastúce ceny jarných plodín dokážu posunúť nahor i ceny pšenice. Po zverejnení dnešného reportu WASDE sa podarilo narásť i cenám pšenice, napriek tomu, že USDA v reporte poukázalo znovu na rekordnú tohtoročnú produkciu ako aj rekordné koncoročníkové zásoby plodiny. Varovaním pre ceny pšenice na burze MATIF však môže byť fakt, že v ostatnom týždni ceny pšenice v regióne Čierneho mora nenasledovali rast cien v EÚ, ale mierne korigovali nadol. Juh Ruska v ostatných 7 dňoch pokropilo ďalších 10 až 30 mm zrážok. Navyše analytici SovEconu informovali o tom, že napriek nedávnemu extrémnemu suchu v krajine ruskí farmári neotáľali a zasiali oziminy na rekordných 19 mil. ha (dominantne pšenicu), čo je o 1 mil. ha viac ako vlani. Niet sa však veľmi čo čudovať, veď kvôli oslabenému kurzu rubľu voči doláru sa tohtoročné miestne ceny pšenice v Rusku (v rubľoch) dostali na nové rekordy. I preto boli farmári nepochybne motivovaní zasiať pšenicu na veľkej výmere a to napriek riziku, že sucho spomalí jesenný vývoj porastov a tým zvýši riziko poškodenia vymrznutím túto zimu. Avšak nateraz teploty v Rusku porastom prajú, keď v krajine sa teploty ostatný mesiac hýbu 4 až 6 stupňov Celzia nad dlhodobým normálom, na Sibíri je dokonca o 10 až 15 stupňov teplejšie. Porasty tak môžu dobehnúť zameškané a toto predstavuje riziko pre ďalší vývoj cien pšenice na svetových trhoch v podobe rastúcich šancí pre cenovú korekciu nadol. Predpokladáme, že pšenica vďaka rastu susedných trhov s kukuricou a olejninami najbližšie obdobie otestuje svoje cenové maximá spred mesiaca (214 EUR/t), resp. zrejme i nami avizovaný cenový cieľ na 218 EUR/t, no myslíme si, že po dosiahnutí aktuálneho cenového cieľa ležiaceho na 218 EUR/t už nenájde dostatok síl pre ďalší progres nahor a to ani v prípade, ak by ceny ďalších plodín vykázali ambície predĺžiť svoju rastovú šnúru ďalej. Predpokladáme, že tento týždeň ceny kukurice ako aj olejnín bude hnať ďalej nahor rozbehnutý rastový trend smerom k 198 EUR/t pri kukurici a k 420 EUR/t pri repke (burza MATIF), pričom pšenica by vďaka tomu mohla ešte posilniť do pásma 214 – 218 EUR/t. Následne však očakávame výber ziskov, čo môže viesť k určitej korekcii cien. Pšenica pritom môže byť najviac náchylná na výpredaje smerom späť k 200 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 46. týždňa 2020: pšenica 210 – 216 EUR/t, kukurica 190 – 198 EUR/t, repka 405 – 420 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Európe sa tento týždeň po dlhšej dobe pohli a to smerom nadol. Kým Nemecko nateraz hlási stále nezmenenú tohtotýždňovú cenu na 1,27 EUR/kg jat. hm., farmárske ceny v Dánsku na medzitýždennej báze klesajú o 6 eurocent/kg jat. hm. na 1,45 EUR/kg jat. hm. V poklese pritom pokračujú aj ceny v Číne, ktoré reagujú na rastúcu domácu produkciu komodity. Čínske ceny ošípaných medzitýždenne poklesli o 14 eurocent/kg jat. hm. na 3,82 EUR/kg jat. hm. Relatívne stabilná ostáva cenotvorba v USA, keď ceny futures jatočných polovičiek medzitýždenne korigovali nadol o 1,2 % na 1,44 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota posilnili o 1,1 % na 1,33 USD/kg jat. hm. Tohtotýždňový pokles cien ošípaných v Dánsku zvyšuje riziko cenového poklesu komodity aj na slovenskom trhu. Predpokladáme, že ceny jatočných ošípaných v SR tento týždeň poklesnú o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,30 – 1,36 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv na nemeckom trhu tento týždeň spomalili v poklesnej trajektórii, keď korigovali nadol o 2 eurocent/kg jat. hm. na 2,23 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov ostali nezmenené na 3,55 EUR/kg jat. hm. (trieda R3).

Európske ceny mliečnych komodít v ostatnom týždni reagovali na výsledky minulotýždňovej aukcie mliekarne Fonterra rovnako cenovým poklesom a to hlavne pri cenách sušeného odtučneného mlieka. Ceny európskeho masla na burze EEX poklesli medzitýždenne o 8 EUR/t na 3300 EUR/t, ceny SOM korigovali nadol o 44EUR na 2129 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z aktuálnych cien masla a SOM tak poklesla o 1,1 % na 30,52 EUR/100 kg. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni korigovali nadol o 0,5 EUR/100 kg do cenového intervalu 35,5 až 36,5 EUR/100 kg, ceny v Holandsku stagnovali na 36,5 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 44. týždeň 2020 boli identické s dodávkami v rovnaký týždeň roka predtým. Pre chovateľov pritom nie je veľmi dobrou správou, že ceny sójového šrotu v Nemecku za ostatný mesiac poskočili nahor o 50 až 60 EUR/t do pásma 390 – 430 EUR/t, pričom s rastovým trendom pri tejto komodite (a tým aj kŕmnych nákladov) je potrebné počítať aj na našom trhu.

Ceny mlieka na trhu v USA medzitýždenne korigovali nadol o 5,5 % na 42,11 USD/100 kg.

AGROMAGAZÍN vzhľadom na aktuálny vývoj v rámci svojho výhľadu mierne znižuje odhad cien mlieka v nasledujúcich mesiacoch.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): November 2020: 32,80 EUR/100 kg, december 2020: 32,60 EUR/100 kg, január 2021: 32,50 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): November 2020: 32,85 EUR/100 kg, december 2020: 32,70 EUR/100 kg, január 2021: 32,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent sa včera vymanili z poklesného trendu po tom, čo spoločnosti Pfizer a BioNTech informovali o tom, že ich vakcína voči COVID-19 vykazuje až 90 % účinnosť v rámci 3 fázy ich testu, čo je výrazne vyššie percento oproti pôvodným očakávaniam odborníkov. Účinná vakcína je pritom prísľubom toho, že by mohlo opäť dôjsť k návratu mobility ľudí vo svete do normálu, čo by zvýšilo i dopyt po komodite. Ceny ropy po zverejnení správy vyleteli nahor o 8 %. Ropa Brent sa pritom dnes obchoduje za 43 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne cena komodity posilnila o 3 USD za barel. A to aj napriek tomu, že Európa pokračuje v sprísňovaní lockdownov vo viacerých štátoch. Správa o vakcíne tak môže mať len dočasný efekt na rastový potenciál cien ropy, keďže aj v prípade potvrdenia účinnosti vakcíny pri stále prebiehajúcich testoch bude trvať nejakú dobu, kým dôjde k jej rozdistribuovaniu v rámci sveta. I preto AGROMAGAZÍN ostáva naďalej opatrný v otázke definitívneho potvrdenia konca poklesného trendu cien ropy, ktorý bol nastolený na trhoch v uplynulých dvoch týždňoch. Predpokladáme, že ceny ropy Brent budú tento týždeň oscilovať v okolí 40 USD za barel.

Tohtotýždňový skokový nárast cien ropy výrazne oklieštil šance pre pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach, ktorý sme avizovali v našom minulotýždňovom reporte. Súčasné ceny PHM na burzách naznačujú stagnáciu cien nafty na slovenských čerpacích staniciach na 0,995 EUR/l, kým ceny benzínu Natural 95 by mohli mierne klesnúť smerom 1,145 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov