logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

3Prvé tohtoročné stretnutie poľnohospodárov na poli

Ak strašiak korony nezhatí plány organizátorov, poľnohospodári sa konečne v tomto roku

budú môcť stretnúť na komplexnom mechanizátorskom podujatí, kde sa predstavia desiatky značiek poľnohospodárskej techniky. Po zrušenom krmovinárskom dni v máji, Celoslovenských dňoch poľa, ktoré sa konali vo viac ako obmedzenom režime v júni a neuskutočnenom augustovom Agrokomplexe, bude práve septembrové podujatie prvou reálne realizovanou akciou. Deň poľa kukurice v Seliciach, neďaleko Šale, sa uskutoční už tento štvrtok (17.9.2020).

„Samozrejme, že máme obavu, ktorá vyplýva zo zmien, ktoré naša spoločnosť zažila v ostatnom polroku. Poľnohospodárstvo, potravinárstvo ale aj oblasť dodávok a servisu poľnohospodárskej techniky pre našich zákazníkov sú však oblasti, ktoré musia fungovať v každom období. Ak sa aj kolieska ekonomiky zastavujú, tak tie poľnohospodárske sa musia točiť na plné obrátky. A na to, aby to tak bolo, sa naši poľnohospodári musia občas stretnúť, podiskutovať, vymeniť si vzájomné skúsenosti a možno sa aj niečo nové dozvedieť,“ hovorí Peter Matejovič, prezident združenia AGRION, ktoré podujatie v Seliciach od roku 2004 pripravuje.

Tento rok organizátori pripravili výstavný areál, ktorého plocha presahuje osem hektárov. Očakávajú účasť takmer dvadsiatich členov združenia, ktorí do Selíc privezú stroje svetových značiek a výrobcov. Vzhľadom na to, že poslednou väčšou v Európe realizovanou výstavou bola Agritechnika v Hannoveri, tradičný moderátor podujatia Pavol Findura očakáva, že sa predvedú aj svetové novinky.

„Čo sa týka inovácií, presúvame sa z poľnohospodárstva 3.0 do poľnohospodárstva 4.0. Už to nie je iba o navádzaní techniky, ale o využívaní obrovského množstva informácií, ktoré napríklad súvisia s pôdou, meteorológiou alebo samotným vývojom porastov vzťahovaných k ich polohe. S týmto všetkým operujú užívatelia a stále viac sa to implementuje aj do strojov. Vývoj techniky smeruje vo väčšom rozsahu k informačným systémom, ako ku konštrukčným riešeniam. Aj dnes už rozprávame viac o robotike o využívaní dronov napríklad pri monitorovaní zaburinenosti porastu a tak sa postupne dostávame k poľnohospodárstvu 5.0,“ hovorí Pavol Findura z Technickej fakulty SPU.

Európska komisia sa čím ďalej viac zamýšľa nad názorom spotrebiteľskej verejnosti pri otázkach poľnohospodárstva. Aj na samotný ambiciózny plán na zníženie používania ochranných chemických prípravkov musia reflektovať aj výrobcovia techniky.

„V poslednom období vidíme u svetových výrobcov techniky nárast záujmu o mechanickú ochranu rastlín. Ideálna je kombinácia mechanickej a chemickej ochrany, aj keď tá mechanická najmä v ostatných desaťročiach bola potláčaná do úzadia. Dnes je aj vzhľadom na európsku politiku cítiť záujem výrobcov o stroje na medziriadkovú mechanickú kultiváciu. Druhá cesta je využívanie cielenej chemickej ochrany. To už postupne hovoríme o poľnohospodárstve 5.0, keď na monitorovanie porastu, prípadne aplikáciu chemickej látky využívame drony,“ hovorí Pavol Findura.

Z hľadiska strojov, ktoré návštevníci uvidia v Seliciach vyzdvihuje najmä technológie trvaloudržateľného rozvoja, ktoré opisuje ako tie, ktoré majú riešiť otázku pôdneho sucha a erózie.

Okrem tradičnej prehliadky strojov v pracovnom nasadení bude súčasťou podujatia aj diskusia o cenách jesenných plodín alebo prehliadka hybridov kukurice. Zdá sa, že kukurici tento rok výrazne prial a poľnohospodári si tak budú môcť prezrieť hybridy osemnástich osivárskych spoločností v plnej sile.

Tradičný Deň poľa kukurice sa uskutoční v Seliciach v štvrtok od 10:00 a návštevníkov na miesto konania podujatia navedú priamo informačné tabule v obci. Podujatie sa koná za všetkých odporúčaní zdravotníkov, ktoré napríklad hovoria o maximálnom počte účastníkov v danej chvíli na podujatí. Preto organizátori venujú zvýšenú pozornosť prezencií, dezinfekcií rúk alebo noseniu rúšok.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov