logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

priprava-podyBielorusko a Čína o strategickej spolupráci v poľnohospodárstve

Bielorusko a Čína podpísali dohodu o spolupráci v poľnohospodárskom sektore ako súčasť projektu rozvoja spolupráce v čínskom regióne Caofeidian v rámci iniciatívy Belt and Road.

Dohoda bola podpísaná prostredníctvom videokonferencie. Medzi signatárov patrilo bieloruské ministerstvo poľnohospodárstva a potravinárstva, komplexná colná zóna okresu Caofeidian, pracovný výbor iniciatívy Novej hodvábnej cesty (Belt and Road Initiative) a Čínska asociácie malých a stredných podnikov. „Som si istý, že táto dohoda nám umožní podporovať vzájomne prospešnú spoluprácu medzi našimi krajinami, ktorá by mala posilniť vzájomnú dodávku výrobkov, zintenzívniť spoluprácu v oblasti investícií a uľahčiť našu účasť na spoločných projektoch na území Číny a Bieloruska. To by mohlo podporiť vznik spoločných podnikov na spracovanie mlieka a výrobu mliečnych produktov z bieloruských surovín a spoločné podniky na chov hovädzieho dobytka a výrobu mäsových výrobkov, “ uviedol zástupca bieloruského ministra poľnohospodárstva a potravín Igor Brylo. Zdôraznil, že spolupráca medzi Bieloruskom a Čínou je strategická a komplexná. Obchodné a hospodárske vzťahy medzi týmito dvoma krajinami dosiahli v roku 2019 nový vrchol, pokiaľ ide o obchod s tovarom a službami. Vzrastá aj spolupráca v poľnohospodárskom priemysle. Vývoz bieloruských potravín do Číny za 1. polrok 2020 dosiahol objem 110,9 miliónov dolárov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje 2,7 násobný nárast. Mäsové výrobky predstavujú viac ako polovicu vývozu (52,5%). V období od januára do júna sa do Číny prepravilo viac ako 18 000 ton mäsových výrobkov v hodnote 58 miliónov dolárov. "Vývoz bieloruských mliečnych výrobkov do Číny vykazuje naďalej vzostupný trend. Tento rok sa do Číny prepravilo viac ako 85 000 ton mliečnych výrobkov v hodnote 32,5 milióna dolárov," uviedol námestník ministra. Prístup na čínsky trh bol udelený celkovo 56 mliekarenským a 17 mäsiarskym závodom, 9 hydinárskych podnikom, 7 podnikom zameraným na spracovanie rýb a 4 producentom červenej repy. „Sme pripravení ponúknuť čínskym zákazníkom kvalitné syry, maslo, jogurty, plnotučné mlieko, mäso a ďalšie výrobky. Dnes Bielorusko vyrába viac ako 500 druhov mäsových výrobkov a viac ako 1 500 rozličných mliečnych výrobkov, “uviedol Igor Brylo. Bieloruské ministerstvo poľnohospodárstva, pracovný výbor iniciatívy Novej hodvábnej cesty a Asociácia malých a stredných podnikov v Číne podpísali memorandum o zámere strategickej spolupráci na obdobie piatich rokov. V súlade s memorandom strany aktívne pracujú na zabezpečení dodávok bieloruských poľnohospodárskych výrobkov do zón voľného obchodu určitých provincií Číny za zvýhodnených podmienok elektronického obchodu.

Zo zdrojov BelTA preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov