logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 31./33. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny plodín na globálnych burzách v uplynulom týždni sa hýbali obidvomi smermi. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 183 EUR/t. Rovnako o 1 EUR/t medzitýždenne vzrástla cena kukurice (augustový kontrakt) na 172 EUR/t, kým novembrový kontrakt (nová úroda) sa obchoduje za 164 EUR/t.

Repka na burze MATIF medzitýždenne zlacnela o 2 EUR/t na 382 EUR/t, rovnako tak o 2 EUR/t v sledovanom období poklesla i cena kanadskej repky. Na burze CBoT medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice na 180 EUR/t, americká mäkká pšenica zlacnela o 3 EUR/t na 165 EUR/t. Kukurica na CBoT korigovala nadol o 4 EUR/t na 109 EUR/t a sója zlacnela o 6 EUR/t na 284 EUR/t. Za poklesom cien na burze CBoT vyjadrených v eurách stojí okrem iného aj razantné oslabenie amerického dolára voči euru, ktorý za ostatný týždeň odpísal zo svojej ceny 3 % a to aj vďaka avízu schválenia nového podporného finančného protipandemického balíčku v USA v objeme 1 bil. USD. Nalievanie financií do ekonomiky v kombinácii s pokračujúcim sa zadlžovaním vlády tak vytvára predpoklady pre nárast inflačných očakávaní, z ktorých by mohli v budúcnosti profitovať aj ceny komodít. Nateraz vidíme razantný nárast cien hlavne pri vzácnych kovoch, ak by však inflácia začala skutočne rásť, môžeme očakávať, že by sa to mohlo prejaviť aj na raste cien agrokomodít. V tomto momente sme však zrejme od tohto scenára ešte nejaký ten čas vzdialení, pričom súčasné fundamenty trhu momentálne vytvárajú, naopak, tlak na pokles cien plodín.

Očakávanie rekordnej úrody pšenice vo svete pôsobí momentálne negatívne i na ceny pšenice na burze MATIF a to napriek tomu, že najnovšie výsledky prebiehajúcej žatvy vo Francúzsku naznačujú, že miestna produkcia môže poklesnúť pod 30 mil. ton, čo by znamenalo medziročný pokles o viac ako 25 %. Analytici Agritelu včera zverejnili svoj odhad francúzskej produkcie pšenice na 29,22 mil. ton, čo by signalizovalo medziročný pokles produkcie o takmer tretinu. Cena pšenice na burze MATIF začína vykresľovať na grafe nové nižšie maximá a súčasne nové nižšie minimá a to naznačuje na scenár, že v najbližšom období bude mať ambíciu navštíviť svoje tohtoročné minimá v okolí 173 až 175 EUR/t. Je pritom pravdepodobné, že komodita sa nedokáže udržať ani nad touto cenovou hladinou a zamieri k 165 – 167 EUR/t a to obzvlášť, ak bude naďalej pokračovať posilňovanie eura voči doláru ako aj ruskému rubľu. To všetko i napriek podpriemernej očakávanej produkcii Francúzska.

Počasie v tomto momente nepraje ani cenám kukurice na svetovom trhu. USDA vo včerajšom reporte zvýšilo podiel porastov v USA v dobrej až excelentnej kondícii zo 69 % na 72 %, čo zvýšilo šance k zaknihovaniu rekordného hektárového výnosu plodiny najväčšieho pestovateľa sveta počas tejto jesene. Rešpektovaní analytici StoneX aktuálne odhadujú výnos kukurice v USA na 181,6 bušelu na aker (11,39 t/ha), pričom aktuálny odhad USDA leží nateraz na 178,5 bušelu na aker. Tohtoročný odhad produkcie kukurice v USA tak pomaly ale isto začína posúvať z aktuálnych 380 mil. ton smerom k 385 mil. ton. Tento faktor tlačí ceny kukurice na burzách nadol a vyzerá to tak, že kukurica na CBoT čoskoro znovu otestuje svoje desaťročné minimá na 3 USD za bušel (aktuálna cena 3,2 USD za bušel). Práve dnešná akcia na trhu CBoT viedla k porušenou rastového trendu ako pri pšenici, tak i pri kukurici, čo zvyšuje pravdepodobnosť tvorby nových cenových miním v nasledujúcich dňoch.

Dnešný cenový vývoj pritom zneistil i nateraz stále platný rastový trend cien sóje, pri ktorej USDA včera rovnako ako pri kukurici navýšilo percento porastov v dobrej až excelentnej kondícii v USA zo 69 % na 72 %. Uvidíme ako tento vývoj ovplyvní najbližšie týždne susedný trh s repkou, ktorý si nateraz z prehľadom udržuje prorastovú pozíciu. Repka tento týždeň úplne vymazala svoje mierne straty, ktoré zaznamenala v druhej polovici uplynulého týždňa (pokles ceny na 377 EUR/t na burze MATIF) a vyzerá to tak, že sa pokúša o druhý atak na súčasnú úroveň svojej rezistencie, ktorá leží v okolí 387 EUR/t. Jej prekonanie by komodite otvorilo priestor pre rast nad 400 EUR/t (s dlhodobejším cieľom na 422 EUR/t). Súčasné smerovanie cien ostatných plodín prevažne opačným smerom však môže dočasne vytvoriť dostatočné prekážky pre ďalší rast cien aj pri repke a i preto nateraz predpokladáme, že repka najbližšie týždne ešte nenájde dostatok síl k posilneniu výraznejšie nad 390 EUR/t na burze MATIF. Zo strednodobého hľadiska však komodita má jednoznačne najväčší potenciál ďalej zdražovať. Dôvodom je skutočnosť, že Ukrajina toto leto zožne s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne menej repky ako vlani a to znamená, že nebude mať na export toľko komodity ako v sezóne 2019/20. Vzhľadom na súčasný vývoj žatvy plodiny na Ukrajine (aktuálne zožatých 1,28 mil. ton) analytici Agritelu odhadujú, že tohtoročná produkcia repky dosiahne len 2,52 mil. ton, čo je o 1 mil. ton menej ako vlani. EÚ pritom bude potrebovať doviezť okolo 6 mil. ton repky a teda sa bude musieť obrátiť aj na vzdialenejšie destinácie –Austráliu a Kanadu. Ak by dopyt po repke v EÚ ostal silný, potom by sme mohli túto zimu očakávať snáď i prekonanie tohtoročných cenových maxím repky (422 EUR/t). Najbližšie tri týždne však očakávame dominantne pri obilninách pokračovanie opatrného poklesu cien, pri repke stagnáciu cien.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 33. týždňa 2020: pšenica 167 – 175 EUR/t, kukurica 163 – 168 EUR/t, repka 380 – 390 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v aktuálnom týždni pokračujú v stagnácii na úrovni 1,47 EUR/kg jat. hm., pričom sa nezmenili ani farmárske ceny v Dánsku (1,50 EUR/kg jat. hm.). Európsky trh s ošípanými tak pokračuje v stabilizácii svojej ceny, pričom cenová trajektória komodity v ostatných krajinách naznačuje, že najbližšie týždne by sme mohli na našom trhu dokonca vidieť mierny rast cien komodity. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA medzitýždenne totiž stúpli o 8 % na 1,20 USD/kg jat. hm., pričom farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne poskočili o 38 % na 0,97 USD/kg jat. hm. Miestne ceny rastú naďalej aj v Číne, no vďaka výraznému posilneniu eura voči čínskemu yuanu v ostatnom týždni v eurovom vyjadrení čínske farmárske ceny medzitýždenne poklesli o 4 eurocent/kg jat. hm. na 4,48 EUR/kg jat. hm. Čínske ceny sa však naďalej držia na vysokých úrovniach a pokiaľ by došlo k uvoľneniu importných reštrikcií Číny pre vybrané mäsokombináty v EÚ, kde boli zaznamenané u zamestnancov pozitívne prípady COVID-19, exporty z EÚ do Číny by mohli znovu začať akcelerovať, čo by nepochybne pomohlo i cenám v EÚ. Slovenské ceny ošípaných by mali tento týždeň stagnovať v pásme 1,30 až 1,35 EUR/kg jat. hm. Verme, že slovenským veľkochovom sa budú vyhýbať náleziská divej zveri pozitívne testovaných na Africký mor ošípaných, ktoré začínajú na Slovensku v ostatných týždňoch pribúdať.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku tento týždeň posilnili. Jatočné kravy zdraželi o 3 eurocent/kg jat. hm. na 2,70 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), ceny jatočných býkov poskočili o 6 eurocent/kg jat. hm. na 3,55 EUR/kg jat. hm. (trieda R3).

Ceny mliečnych komodít v Európe ako aj vo viacerých iných kútoch sveta definitívne zastavili svoj rast a mierne korigujú nadol. Európske ceny masla medzitýždenne klesli o 65 EUR/t, keď sa komodita dnes obchoduje na burze EEX za 3370 EUR/t. Ešte väčší pokles zaznamenali ceny sušeného odtučneného mlieka (SOM), ktoré korigovali o 110 EUR/t na 2050 EUR/t. Teoretická cena mlieka sa tak znovu zosunula pod 30 EUR/100 kg, konkrétne na 29,94 EUR/100 kg, čo je o 4,1 % menej ako pred mesiacom. Potešiteľné je, že nemecké farmárske dodávky mlieka do mliekarní zastavili svoju akceleráciu, keď za 29. týždeň 2020 farmári dodali do mliekarní len o 0,1 % viac mlieka ako v totožný týždeň rok predtým. Nemecké spotové ceny mlieka minulý týždeň oslabili o 0,5 EUR/100 kg do pásma 32 až 33,5 EUR/100 kg, spotové ceny v Holandsku stagnovali na 33 EUR/100 kg. Ceny mlieka v USA v súlade s našimi očakávaniami pokračujú z ústupu zo svojich niekoľkoročných maxím. Medzitýždenne oslabili o 5,8 % na 48,63 USD/100 kg (41,45 EUR/100 kg). AGROMAGAZÍN napriek súčasnej cenovej korekcii nateraz (až na drobnú úpravu septembrovej ceny smerom nadol) nemení svoj výhľad cien surového kravského mlieka, aj keď je pravdou, že súčasný cenový vývoj masla a SOM v EÚ naznačuje na ďalšie pokračovanie poklesu cien týchto komodít a teda výhľadovo, ak tento vývoj bude pokračovať, sa prejaví aj v cenotvorbe mlieka.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Júl 2020: 30,85 EUR/100 kg, august 2020: 31,20 EUR/100 kg, september 2020: 31,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Júl 2020: 31,05 EUR/100 kg, august 2020: 31,25 EUR/100 kg, september 2020: 31,75 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent pokračuje vo svojom prešľapovaní na mieste, keď jej cena medzitýždenne oslabila o 1 USD za barel na 43 USD za barel. Varovným znakom pre ceny ropy je skutočnosť, že komodite sa nepodarilo posilniť v ostatných dvoch týždňoch napriek tomu, že americký dolár citeľne oslabil voči košu svetových mien. Naznačuje to, že viera investorov pre pokračovanie zotavovania ekonomík nie je až taká skalopevná, čo, samozrejme, zvyšuje riziko ďalšieho poklesu dopytu po rope v prípade, že nastane vo svete druhé kolo obmedzovania ekonomickej aktivity kvôli pokračujúcej expanzii šírenia COVID-19. Viaceré krajiny už avizujú opätovné zavádzanie obmedzení na lokálnej úrovni, čo zvyšuje riziko poklesu dopytu po rope. Komodita tak môže najbližšie týždne korigovať smerom nadol pod 40 USD za barel.

V ostatnom týždni sme nevideli prílišnú zmenu cien palív na európskych burzách kótovaných v dolároch, no keďže dolár oslabil voči euru, čerpacím staniciam na Slovensku sa otvoril určitý priestor pre zlacňovanie cien palív. Predpokladáme, že v najbližších 10 dňoch klesne cena nafty o 1,5 eurocent/l na 1,03 EUR/l, pričom cena benzínu natural 95 by mohla klesnúť rovnako o 1,5 eurocent/l na 1,16 EUR/l. Ak sa pritom potvrdí pokles cien ropy pod 40 USD za barel, v nasledujúcom období by mohli PHM zlacnieť ešte viac.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov