logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 7. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny plodín si v plynulom týždni vo väčšine prípadov dokázali pripísať

malé zisky. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 195 EUR/t.

 

Kukurica zlacnela o 1 EUR/t na 167 EUR/t, zatiaľ čo cena repky posilnila o 4 EUR/t na 391 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 5 EUR/t na 316 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 3 EUR/t na 206 EUR/t. Ceny americkej mäkkej pšenice posilnili o 2 EUR/t na 186 EUR/t. Kukurica si v Chicagu pripísala k dobru 3 EUR/t, keď jej cena vzrástla na 138 EUR/t a sója zdražela o 7 EUR/t na 298 EUR/t.

Čínsky koronavírus pokračuje vo svojom rozširovaní, keď oficiálne štatistiky hovoria o takmer 43000 nakazených a viac ako 1000 obetiach. Vírus sa už rozšíril do 28 krajín a zďaleka nie je pod kontrolou. Čínski farmári dnes dostali odporúčanie od vlády, aby počas jarnej sejby nosili masky s prízvukovaním, že so sejbou nemajú otáľať a realizovať agrárne práce v súlade s agrotechnickými termínmi. Aktuálne majú napríklad značné problémy v Číne chovatelia dojníc, ktorí sú vo viacerých prípadoch nútení vylievať mlieko, pretože kvôli karanténnym opatreniam v krajine nefunguje plnohodnotne potravinársky spracovateľský priemysel, ktorý by ich produkciu spracoval. Vláda však prioritne tlačí na to, aby sa čo najskôr vrátili do práce prioritne firmy, ktoré vyrábajú zdravotnícke pomôcky a lieky ako aj potraviny. Vírus paralyzuje i zahraničný obchod Číny. Americké exporty sóje v dôsledku toho v uplynulom týždni znovu výrazne spomalili. Agrokomodity však aktuálne pomerne slušne odolávajú negatívnym správam prúdiacich z Číny a mnohé si dokonca pripísali malé zisky. Dôvodom je i fakt, že dodávateľské reťazce k ázijskej krajine sú aktuálne narušené, čo tlačí ceny vybraných tovarov nahor a to vrátane niektorých potravín ako aj agrokomodít. Napríklad v prípade jatočných ošípaných viacerí farmári avizujú nedostatok krmív pre zvieratá.

Účastníci trhov sa dnes pripravujú na zverejnenie februárového WASDE reportu (Report o odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách), v ktorom však analytici predpokladajú, že USDA medzimesačne pristúpi len k malým zmenám v rámci bilancie agrokomodít v kľúčových pestovateľských oblastiach. Mierne nadol by mohli zamieriť odhady koncoročníkových zásob kukurice a sóje v USA, zrejme však nepôjde o citeľnú zmenu a i preto by ceny plodín na report nemali reagovať nejakou citeľnou dynamikou. Technicky je však v hre aj možnosť mierneho poklesu cien, keďže sa predpokladá, že USDA bude navyšovať tohtoročnú produkciu sóje a kukurice v Brazílii. Analytici CONAB totiž vo svojom dnešnom výhľade medzimesačne navýšili odhad produkcie sóje v Brazílii o 1 mil. ton na 123,25 mil. ton a produkcie kukurice o 1,8 mil. ton na 100,5 mil. ton. Nejde o nejaké veľké zmeny, no v kombinácii so stále pretrvávajúcimi nejasnosťami budúceho vývoja v Číne to môže byť dostačujúci impulz k tomu, aby ceny obidvoch jarín dočasne skĺzli ešte o čosi nižšie. Repka by mohla byť voči tomuto vývoju odolná, keďže je na trhu EÚ stále vysoko nedostatkovým tovarom. Ukrajina už vyčerpala svoj exportný potenciál repky a tak EÚ sa začína plne sústrediť na dovozy z Kanady. Badať to i na rastúcich cenách komodity v Kanade, ktoré sa držia v okolí ročných maxím, zatiaľ čo ceny repky na burze MATIF v ostatných troch týždňoch korigovali nadol o 8 %.

Pšenica sa na burze MATIF naďalej opatrne približuje k nami avizovanému cenovému cieľu 202 EUR/t a to hlavne vďaka pokračujúcej konkurenčnej výhode európskych exportov komodity voči exportom z regiónu Čierneho mora. Ruské a ukrajinské exporty pokračujú v spomaľovaní, i keď dnešný Egyptský tender na dovoz pšenice ukázal, že ponuky z Rumunska ako najlacnejšej krajiny na úrovni 228 USD/t sú už len o 2 USD/t lacnejšie v porovnaní s najlacnejšou ponukou z Ruska. Dnešný report USDA by nemal priniesť výraznejšie zmeny v rámci globálnej bilancie pšenice, no investorom znovu môže pripomenúť ako komfortne je svetový trh s pšenicou momentálne zásobený a to môže byť určitým rizikom, že na trhu uvidíme mierne cenové poklesy aj pri tento plodine. Apropos, v USA klesajú ceny pšenice už tri týždne, pričom od svojho vrcholu v januári korigovali nadol o 8 % na aktuálnych 5,5 USD/bušel (185 EUR/t). V sumári tak predpokladáme, že ceny obilnín do konca týždňa mierne poklesnú, zatiaľ čo ceny repky by mali stagnovať.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 7. týždňa 2020: pšenica 189 – 194 EUR/t, kukurica 163 – 168 EUR/t, repka 386 – 395 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v aktuálnom týždni stagnujú na 1,85 EUR/kg jat. hm., rovnako tak bez zmeny ostali ceny v Dánsku (2,00 EUR/kg jat. hm.). Nedávna aukcia na burze ISN v Nemecku však priniesla rast realizačných cien ošípaných o 6 eurocent/kg jat. hm., keď sa ošípané predávali pri priemernej cene 1,98 EUR/kg jat. hm. Môžeme tak očakávať, že s pokračujúcim týždňom uvidíme v Nemecku rast cien komodity. Komplikácie v dodávateľskom reťazci v Číne naštartovali novú vlnu rastu farmárskych cien jatočných ošípaných v krajine. Medzitýždenne farmárske ceny posilnili o 29 eurocent/kg jat. hm. na 5,17 EUR/kg jat. hm., čo znamená, že súčasné ceny v Číne sú už len o 0,16 EUR/kg jat. hm. lacnejšie v porovnaní s doterajším maximom zaznamenaným na konci októbra 2019. Americké ceny jatočných ošípaných však nateraz reagujú na rast cien v Číne len veľmi mierne, keď ceny futures kontraktov jatočných polovičiek medzitýždenne posilnili len o 3,9 % na 1,44 USD/kg jat. hm., pričom farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota dokonca medzitýždenne oslabili o 7,5 % na 1,09 USD/kg jat. hm. Tento vývoj tak môže naznačovať na pokračovanie komplikácií v rámci exportov bravčoviny do Číny. Zrejme podobné ťažkosti môžu mať aktuálne i exporty z EÚ a i preto nateraz vidíme len obmedzené možnosti na premietnutie výrazného cenového rastu ošípaných v Číne do cenotvorby komodity v EÚ. Rast cien v Nemecku však naznačuje, že i v SR by sme tento týždeň mohli vidieť vzostup farmárskych cien jatočných ošípaných a to o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,94 – 2,02 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku tento týždeň nastolili rastový trend. Ceny jatočných kráv triedy R3 medzitýždenne vzrástli o 6 eurocent/kg jat. hm. na 2,80 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných býkov vzrástli o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,68 EUR/kg jat. hm.

Ceny mliečnych komodít v EÚ v uplynulom týždni strácali. Cena európskeho masla medzitýždenne poklesla o 42 EUR/t na dnešných 3583 EUR/t a cena SOM korigovala nadol o 22 EUR/t na dnešných 2560 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít tak medzitýždenne poklesla o 1,2 % na 35,90 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní boli v 5. týždni 2020 o 0,3 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Vzhľadom na miernejší priebeh tohtoročnej zimy je možné očakávať, že celková produkcia mlieka v EÚ mala v ostatných troch mesiacoch tendenciu rásť. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni vzrástli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 34 – 36 EUR/100 kg v Holandsku vzrástli rovnako o 0,5 EUR/100 kg na 34,50 EUR/100 kg.

Ceny v USA medzitýždenne jemne posilnili a to o 1,8 % na 37,96 USD/100 kg.

Súčasný vývoj v Číne, ktorý môže skomplikovať dopyt krajiny po mliečnych výrobkoch v kombinácii s očakávaniami mierneho rastu produkcie v EÚ ako aj USA z titulu miernej zimy môžu vyvolať určitý tlak na pokles cien mlieka. Nateraz však trhy nenaznačujú na nejaký výraznejší pohyb smerom nadol. Ceny v SR by tak mohli mierne korigovať z aktuálneho intervalu 33 až 33,5 EUR/100 kg smerom do intervalu 32,5 až 33 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Február 2020: 33,25 EUR/100 kg, marec 2020: 33,00 EUR/100 kg, apríl 2020: 32,50 EUR/100 kg Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  Február 2020: 33,62 EUR/100 kg, marec 2020: 33,10 EUR/100 kg, apríl 2020: 32,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent pokračovali vo svojom, i keď už miernejšom poklese aj počas uplynulého týždňa, keď korigovali nadol o 1 USD/barel na 54 USD za barel. Minulotýždňové rokovania členov OPEC+ o mimoriadnom ďalšom znížení produkcie nateraz zbrzdilo Rusko, ktoré chce viac času na rozhodnutie sa o tom či ďalej znížiť svoju produkciu. Združenie OPEC+ aktuálne už obmedzuje svoju produkciu o 1,7 mil. barelov denne, pričom úvahy znejú o navýšení obmedzenia o ďalších 600 tis. barelov denne. Otázkou je či to bude dostačujúce. Čínske štátne firmy totiž avizovali, že v dôsledku šírenia koronavírusu predpokladajú počas februára spomalenie spotreby ropy o 940 tis. barelov denne. Cena ropy tak môže najbližšie obdobie ostať pod poklesným tlakom. Technická analýza pritom naznačuje, že ropa Brent mieri k 50 USD za barel, kde by mohla nájsť pomerne silnú úroveň svojej cenovej podpory, ktorá by mohla cenu odraziť späť na vyššie úrovne. Veľa však bude závisieť od toho ako rýchlo Čína znormalizuje svoju výrobu v tejto mimoriadne komplikovanej situácii.

Ceny PHM na spotovom trhu v EÚ sa počas uplynulého týždňa stabilizovali, pričom sa nemenili pri benzínoch a pri nafte dokonca mierne vzrástli. Predpokladáme, že v SR bude najbližších 10 dní ešte doznievať efekt predchádzajúceho poklesu cien ropy, čo by malo ešte priniesť zlacňovanie cien PHM. Ceny benzínu natural 95 by mohli poklesnúť o 1 eurocent/l na 1,275 EUR/l a ceny nafty zamieriť nadol o 0,5 eurocent/l na 1,165 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov