logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Horvath-Jan60 rokov v jednom podniku - úctyhodný životný osud pracovníka Agrocontract, a.s., Mikuláš Jána Horvátha

Vlani v auguste ste si počas nitrianskeho Agrokomplexu prevzali Zlatú medailu za celoživotnú aktívnu prácu v oblasti chovu hovädzieho dobytka. S akými pocitmi ste preberali toto ocenenie?

Pocity to boli veľmi pekné, hoci som mal vtedy nohu v sadre. Ťažko sa mi to opisuje. Nikdy som nič podobné nezažil. Bolo zvláštne stáť tam a počúvať svoje meno spolu s pochvalnou vetou, že som vydržal pracovať 60 rokov v jednom podniku. Bol som tam asi jediný „obyčajný“ človek. Všetci ostatní, ktorých v ten deň odmenili, boli študovaní ľudia s funkciami.

Medzitým ste už načali siedmu desiatku rokov, počas ktorých pracujete na jednom mieste. Koľko ste mali rokov, keď ste nastúpili do zamestnania vo vtedajšom Štátnom majetku v Mikuláši?

Do zamestnania som nastúpil po skončení ôsmej triedy základnej školy.

Počas svojej kariéry dojiča ste prešli zrejme všetkými systémami „získavania“ mlieka.

Áno, ako som vám už povedal, najprv som dojil ručne, potom strojovo. Najprv sme dojili do kanví a neskôr do potrubia. Pri dojení do kanvy mali naši vedúci lepší a rýchlejší prehľad o tom, kto koľko nadojí. Pri dojení do potrubia bolo treba čakať na „skúšky“ dojivosti. Druhou vecou, pri ktorej sme sa dohadovali (s vedúcimi a hlavne medzi sebou) bolo to, že nie každý mal v rámci prideleného počtu dojníc rovnaký počet dojených kráv. Zažil som aj dojenie v modernej dojárni (koncom roku 1994, pozn. redakcie). To trvalo necelé 3 roky, potom som už dojil len ako striedač. Mojou hlavnou pracovnou náplňou bola denná služba v maštali. To som už mal po päťdesiatke a šancu v dojárni dostali mladší odo mňa. Hoci po mesiaci ma začali presviedčať, aby som sa vrátil k „riadnemu“ dojeniu, ja som si povedal, že zostanem pri práci dennej služby. Vyhľadával som ruju, pomáhal inseminátorovi či veterinárovi pri ich práci, vrátane vyhľadávania a označovania zvierat na „vyšetrovku“. Neskôr som sa naučil aj sledovať zdravie kráv alebo aj to, či majú v poriadku trávenie, ak pri nich došlo k nepredvídanému poklesu produkcie mlieka.

Celý rozhovor s pracovníkom Agrocontract, a.s., Mikuláš Jánom Horváthom nájdete v AGROMAGAZÍNe 01/2020 na s. 20 – 22.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov