logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 6. týždeň 2020

Plodiny:

Neistota okolo šírenia koronavírusu 2019-nCOV naďalej vytvára negatívny dňa obchoduje za 190 EUR/t.

Cena kukurice na MATIFe v sledovanom období poklesla o 2 EUR/t na 168 EUR/t. Repka tlak na pokles cien komodít. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 4 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného pokračovala v citeľnej korekcii nadol, keď medzitýždenne na burze MATIF zlacnela o 13 EUR/t na aktuálnych 387 EUR/t. Naproti tomu cena kanadskej repky korigovala nadol len mierne a to o 3 EUR/t na 311 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 7 EUR/t na 2013 EUR/t, kým cena americkej mäkkej pšenice na tejto burze korigovala nadol o 7 EUR/t na 184 EUR/t. Cena kukurice na burze v Chicagu medzitýždenne oslabila o 1 EUR/t na 135 EUR/t a sója zlacnela o 8 EUR/t na dnešných 291 EUR/t.

Koronavírus už bol identifikovaný celkovo v 24 krajinách, pričom oficiálny počet infikovaných ľudí aktuálne už presiahol 20000. Počet obetí stúpol na 425. Keďže počty nových prípadov stúpajú tempom okolo 2500 denne, Čína ako aj ďalšie krajiny sprísňujú opatrenia pre zabránenie ďalšieho rozširovania ochorenia. Približne 80 % čínskej ekonomiky pracuje aktuálne v núdzovom režime, čo bude mať dopad aj na HDP krajiny. Podľa analytikov Čína v ostatnom týždni spomalila spotrebu ropy o 20 %, resp. o 3 mil. barelov denne, čo viedlo k ďalším razantným poklesom ceny komodity na burzách. S týmto trendom sa vezú nadol i ceny palmového oleja a to má dodatočný efekt na ceny olejnín. Čína počas včerajšieho dňa avizovala, že môže mať problém s plnením obchodnej dohody, ktorú nedávno uzatvorila s USA. Koronavírus tak spomedzi agrokomodít najnegatívnejšie vplýva práve na ceny olejnín. Včerajšie dáta o týždenných importoch sóje z USA do Číny potvrdili, že ázijská krajina minulý týždeň úplne zastavila svoje dovozy komodity z USA. Navyše najnovšie odhady tohtoročnej produkcie sóje v Brazílii naznačujú na rekordnú úrodu, keď analytici v Brazílii ako aj v USA navýšili svoj odhad aktuálne zberanej produkcie komodity v krajine na rekordných 124 mil. ton. Negatívnemu vývoju na trhu sa nevyhla ani repka, ktorej cena na burze MATIF sa zosunula k 386 EUR/t, čo je aktuálna nami avizovaná úroveň cenovej podpory komodity. Je dôležité, aby sa repke podarilo udržať sa nad touto hodnotou, nakoľko v opačnom prípade by bol v hre scenár ďalší zosun ceny k 370 EUR/t. Vývoj cien repky v Kanade však naznačuje, že ceny repky by sa mali začať stabilizovať. Kanadský štatistický úrad by mal tento týždeň zverejniť aktuálny stav zásob repky v Kanade k 31.12.2019, pričom analytici predpokladajú, že zásoby k tomuto dátumu boli na 14,4 mil. ton, čo je porovnateľný stav s úvodom roka 2019.

Cenovému poklesu sa neubránili ani obilniny. Pšenica korigovala na MATIFe pod 190 EUR/t a v regióne Čierneho mora k 200 EUR/t. Fundamentálne by však na trhu mali byť stále slušné predpoklady k tomu, aby sa pšenica pokúsila v nasledujúcom období posilniť k 200 EUR/t. Analytici SovEconu najnovšie odhadujú tohtoročníkové exporty pšenice z Ruska len na 32,2 mil. ton, čo je o 1,8 mil. ton menej v porovnaní s aktuálnym odhadom USDA a o 3,8 mil. ton nižšie v porovnaní s odhadom Ruského ministerstva poľnohospodárstva. Dôvodom je citeľný pokles zásob, ktoré ku koncu januára boli medziročne o 4 % nižšie. SovEcon predpokladá, že pri celkových exportoch pšenice z Ruska na úrovni avizovaných 32,2 mil. ton by sa koncoročníkové zásoby komodity v krajine mali scvrknúť na niekoľkoročné minimá vo výške 5,3 mil. ton, čo signalizuje pomer zásob na spotrebe na úrovni 7 %. Podobná situácia vládne na Ukrajine, kde tempo exportov pšenice ku koncu januára 2020 bolo o 30 % vyššie v porovnaní s uplynulým rokom. Keďže čiernomorský región bude mať na exporty k dispozícii menej pšenice, profitovať na tom by mali EÚ a USA. Tento faktor by tak mal počas prvého polroku ostať podporou pre ceny pšenice na burze MATIF.

Cena kukurice na burze MATIF v ostatnom týždni spomedzi hlavných plodín klesala najmenej. Exporty plodiny z USA naďalej pokračujú v slabšom tempe, čo je zrejme hlavný dôvod toho, prečo sa cenám nechce mieriť vyššie. Naproti tomu Ukrajina ku koncu januára v rámci aktuálneho ročníka vyexportovala už 14,3 mil. ton kukurice, čo signalizuje medziročné silné tempo exportov. Na rozdiel od pšenice však náš východný sused disponuje pri kukurici stále komfortnými zásobami, keď má k dispozícii na export ešte ďalších približne 16 mil. ton plodiny.

Vývoj epidémie koronavírusu 2019-nCOV bude zrejme naďalej ovplyvňovať trhy s plodinami. Očakávame pokračovanie zvýšenej cenovej volatility na trhu, pričom nemôžeme vylúčiť ďalší pokles cien plodín na burzách. Predpokladáme ale, že poklesný potenciál cien plodín z pohľadu aktuálnych fundamentov už nie je príliš veľký a teda v dohľadnej dobe by rastlinné komodity mohli začať postupne vymazávať straty, ktoré zaknihovali za ostatné dva týždne. Účastníci trhov však môžu byť vzhľadom na veľkú neistotu v Číne naďalej nervózni a i preto môžu ceny plodín najbližší týždeň mieriť obidvomi smermi.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 6. týždňa 2020: pšenica 188 – 192 EUR/t, kukurica 166 – 172 EUR/t, repka 386 – 395 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni posilňujú medzitýždenne o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,85 EUR/kg jat. hm. Rovnako na vzostupe sú i ceny v Dánsku, ktoré v tomto týždni vzrástli medzitýždenne o 2,5 eurocent/kg jat. hm. na 2,00 EUR/kg jat. hm.

Ceny citeľnejšie posilňujú opäť v Číne, keď v úvode tohto týždňa priemerná farmárska cena ošípaných v krajine vzrástla o 21 eurocent/kg jat. hm. na 4,88 EUR/kg jat. hm.

Za kratší koniec aktuálne ťahajú ceny v USA. Cena futures kontraktov jatočných polovičiek medzitýždenne klesla o 5,5 % na 1,38 USD/kg jat. hm. Naproti tomu farmárske ceny ošípaných na fyzickom trhu v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne stagnovali na 1,18 USD/kg jat. hm.

Predpokladáme, že tento týždeň uvidíme v SR rast farmárskych cien jatočných ošípaných o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,91 – 1,98 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni stagnujú na 2,74 EUR/kg jat. hm. pri jatočných kravách (R3), resp. 3,65 EUR/kg jat. hm. pri jatočných býkoch (R3).

Ceny mliečnych komodít v EÚ v uplynulom týždni mierne korigovali smerom nadol. Európske ceny masla kótované na burze EEX medzitýždenne klesli o 25 EUR/t na dnešných 3625 EUR/t, zatiaľ čo európske ceny SOM klesli o 58 EUR/t na 2582 EUR/t. Teoretická cena mlieka sa tak zosunula medzitýždenne nadol o 1,7 % na 36,35 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 4. týždni 2020 boli o 0,6 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni stagnovali v pásme 33,5 – 36 EUR/100 kg, ceny v Holandsku vzrástli medzitýždenne o 0,5 EUR/100 kg na 34 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v Oceánii korigujú nadol, keď počas dnešnej aukcie mliekarne Fonterra na N. Zélande boli jednotlivé kontrakty mliečnych komodít zobchodované pri priemernej cene 3226 USD/t, čo je o 4,7 % menej v porovnaní s minulou aukciou z polovice januára 2020.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne poklesli o 2,4 % na 37,30 USD/100 kg.

AGROMAGAZÍN mierne koriguje svoj odhad budúcich cien mlieka na Slovensku nadol v očakávaní dočasného ochladenia dopytu Číny po komodite v najbližšom období. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Február 2020: 33,85 EUR/100 kg, marec 2020: 33,55 EUR/100 kg, apríl 2020: 33,00 EUR/100 kg Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  Február 2020: 34,02 EUR/100 kg, marec 2020: 33,70 EUR/100 kg, apríl 2020: 32,95 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Správa o výraznom spomalení dopytu Číny po rope poslala ceny ropy Brent opäť nižšie. Komodita sa dnes obchoduje za 55 USD/barel, čo znamená, že v medzitýždennom porovnaní zlacnela o 4 USD/barel. Odhaduje sa, že v dôsledku šírenia koronavírusu čínsky dopyt po rope klesol v uplynulom týždni o 3 mil. barelov denne. Z pohľadu technickej analýzy sa cena ropy nedokázala udržať na úrovni podpory 56 USD za barel, čo komodite otvorilo priestor pre pokles k 50 USD za barel. Kvôli aktuálnej situácii v Číne by mali dnes mimoriadne zasadať členovia OPEC+ a rozhodnúť o tom, či ešte viac obmedzia produkciu ropy. Hovorí sa o znížení výroby o ďalších 500 tis. až 1 mil. barelov denne. Tento faktor by tak mohol "zatlačiť" na ceny ropy a poslať ich v druhej polovici týždňa bližšie k 60 USD za barel. Keďže ale v Číne to nateraz nevyzerá na plné obnovenie ekonomickej aktivity hneď v najbližšom týždni, môžeme očakávať, že tlak na pokračovanie poklesu cien ropy bude pretrvávať. I preto považujeme za viac pravdepodobný scenár, že ropa Brent sa pozrie k 50 USD za barel.

Pokračovanie zlacňovania cien ropy prinieslo ďalšiu vlnu zníženia cien PHM. Predpokladáme, že slovenské čerpacie stanice tento týždeň klesnú ceny benzínu natural 95 o 2 eurocent/l na 1,285 EUR/l a ceny nafty o 3 eurocent/l na 1,17 EUR/l. Ak sa cena ropy udrží na súčasných 55 USD za barel, budúci týždeň by mohli ceny PHM klesnúť ešte približne o ďalšieCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov