logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

crude-oilRastúca produkcia USA bude v roku 2020 obmedzovať rast cien ropy

Martin Moravčík

Konkurenčné ceny americkej ľahkej ropy totiž udržali po väčšinu roka 2019

v pásme 50-60 dolárov za barel. Teda na cenách, pri ktorých najväčší producent ropy na svete (Spojené štáty) pripravuje členov OPEC+ ročne odhadom o 1 % trhového podielu. Cenou za to sú pretrvávajúce deficity v rozpočtoch týchto krajín. Spojené štáty už produkujú takmer 12,5 milióna barelov denne, pri relatívne vysokom počte neaktívnych vrtov (13 %) však medziročný nárast produkcie v roku 2019 s 0,5 miliónmi barelov denne neznie tak dramaticky ako vlaňajšie dva milióny. Produkčná kapacita Spojených štátov však značne presahuje 14 miliónov barelov denne už dnes. I preto obava z globálneho spomaľovania ekonomiky (riziko poklesu dopytu po rope) tak vyznieva pre členov OPEC+ v tomto kontexte ako druhoradý problém. Predpokladáme totiž, že pred americkými voľbami budeme svedkami uzatvorenia viacerých dohôd s Čínou, ktoré zmiernia súčasné negatívne tlaky vedúce k spomaľovaniu globálneho ekonomického rastu.

Kľúčové dohody sa stanú súčasťou volebnej kampane Donalda Trumpa, ktorých riešenie sa presunie za horizont roka 2020. Obchodné vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom ostanú i naďalej napäté, no ekonomika a trh zrejme bude uspokojené čiastočnými dohodami. To by sa mohlo pretaviť v poskromne lepšom tempe ekonomického rastu i tlaku na mierny rast ceny ropy.

Rovnako predpokladáme, že v roku 2020 vydrží i bizarné spojenectvo Ruska so Saudskou Arábiou, ktorého cieľom bude jednak limitovať ceny pred ich významnejším prepadom (ich deficity) ako aj stropovať ich pred prípadným významnejším rastom. Cieľom tejto stratégie bude eliminácia straty trhového podielu OPEC+ v prospech Spojených štátov. Ich interferencie na trhu by tak mali udržať na rope silnejšiu volatilitu. Cenové obchodné pásmo ropy Brent v roku 2020 vidíme o desať dolárov vyššie než v roku 2019, konkrétne od 50 do 70 dolárov za barel.

Ani enormná snaha OPEC+ však zrejme nevyhnutné nezastaví dominanciu produkcie USA. Akonáhle sa ropa z americkej bridlicovej ťažby dostane do prístavov v Mexickom zálive, americká ľahká ropa (WTI) do roka ovládne globálny trh. Pritom ropovod z východu na západ USA s masívnou prepravnou kapacitou má byť spustený už v úvodných mesiacoch roka 2020. To je dôvod, pre ktorý OPEC+ v druhej polovici roka 2020 s veľkou pravdepodobnosťou bude nútený pritlačiť ešte výraznejšie na ďalšie škrty v rámci svojej produkcie.

Martin Moravčík, TRIM BrokerCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov