logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

vinoV EÚ od pondelka funguje Observatórium pre sledovanie trhu s vínom

/TASR/

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila oficiálne vytvorenie

Observatória pre sledovanie trhu s vínom. Úlohou tohto útvaru bude prinášať krátkodobé analýzy a zaistiť väčšiu transparentnosť pre dôležité odvetvie poľnohospodárstva EÚ.
Komisia pri tejto príležitosti upozornila, že Európska únia je najväčším producentom vína na svete a predstavuje 65 % svetovej výroby a 70 % vývozu tejto komodity.
Observatórium pre sledovanie trhu s vínom bude prinášať pravidelné aktualizácie so širokou škálou trhových údajov, ako sú ceny, výroba či obchod. Vinárskemu sektoru budú zároveň ponúkané aj analýzy trhu, krátkodobé výhľadové správy či strednodobé vyhliadky.
Správna rada observatória má povinnosť organizovať pravidelné zasadnutia zložené z odborníkov na tento segment trhu s cieľom prediskutovať aktuálny vývoj situácie na trhu s vínom.
Observatórium pre sledovanie trhu s vínom sa vzťahuje na všetky druhy vína - červené, biele a ružové, ako aj na vína chránené podľa schém zemepisného označenia - chránené označenie pôvodu (CHOP) a chránené zemepisné označenie (CHZO).
V EÚ už fungujú podobné observatóriá pre plodiny, cukor, mäso a mlieko. Posledné z nich - pre sektor ovocia a zeleniny - začalo fungovať 18. októbra 2019.
Európska komisia navrhla tieto "monitorovacie strediská" s cieľom pomôcť európskemu agrosektoru účinnejšie sa vyrovnať s nestabilitou trhu a zabezpečiť jeho väčšiu transparentnosť.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov