logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Jozef Karch

Nominácia do súťaže NAJ agromanažér 2019: Jozef Karch 

Dokázať sa vypracovať z drobného chovateľa hydiny na úspešného manažéra rodinnej farmy obhospodarujúcej 800 ha pôdy v kombinácii s nepretržitou štvrťstoročnou históriou realizácie živočíšnej výroby, ktorá je na Slovensku dlhé roky ťažko skúšaná – to chce mať viac než len šťastie.

 

Sú za tým dlhé roky tvrdej práce a zrejme aj odopierania si vygerovaných ziskov pre osobné potešenie, nekompromisne investovaných späť do výroby. Jozef Karch je nepochybne agromanažérom, ktorý verí v princíp reciprocity, čo de facto znamená riadiť sa krédom: „Daj a bude ti dané“. „Vždy ma poháňala vpred láska k pôde a k zvieratám. Dávam pôde a zvieratám, čo potrebujú a oni sa mi odmeňujú vysokými úrodami, resp. kvalitnou produkciou“, vysvetľuje J. Karch. Kvalita je parameter, ktorému tento farmár prikladá extrémnu dôležitosť. Vidieť to na investíciách do kvalitného strojového parku, ale tiež v systéme jeho práce či už ide o rastlinnú alebo aj živočíšnu výrobu.

Dosiahnuť kvalitnejší produkt znamená síce vyššie počiatočné investície, no J. Karch vie, že táto stratégia sa mu v konečnom dôsledku vždy vyplatí. Druhým aspektom jeho úspechu spočíva v jeho lokálpatriotistickom prístupe v podnikaní. Farmár realizuje celú svoju produkciu ŽV na lokálnom trhu a rovnako tak poskytuje služby agrotechnikou maximálne v rádiuse 30 km od svojej farmy v Sejkove ležiacej necelých 5 km od ukrajinských hraníc. To má svoj význam napríklad v tom, že ak kombajnistovi v službe začne pršať, je okamžite stiahnutý späť na farmu a do hodiny môže robiť na inej práci. Takto J. Karch dokáže efektívne využívať silu ľudských zdrojov, ktorej je i v tomto regióne nedostatok. Niet pochýb, že sedliacky rozum tohto agromanažéra je to, čo vnáša do všetkých aktivít podniku systém, nadväznosť a poriadok.

Celý profil SHR MVDr. Jozefa Karcha si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 09/2019 na s. 7 – 9.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2019

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov