logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

majek-michal

Aké sú tohtoročné výmery kukurice v USA? V tomto momente to je otázka za milión.

Sporný júnový report USDA o pestovateľských výmerách plodín v USA však ukázal, že americkí farmári tento rok vysiali kukuricu na 91,6 mil. akrov (37,1 mil. ha), čo signalizuje medziročný nárast pestovateľských plôch o 3 %. Účastníci trhov však tomuto číslu príliš neveria. Prečo?

Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) zverejňuje svoje júnové odhady osevných plôch jednotlivými plodinami v USA na základe prieskumov medzi farmármi. Samozrejme, nie je možné porozprávať sa s každým farmárom v USA a istá miera nepresnosti je vždy prítomná. Preto aj nasledujúce mesiace USDA tradične tieto čísla ďalej spresňuje. Tento rok je však situácia ešte náročnejšia na zmapovanie. Historicky neskorá sejba kukurice mala za následok, že v čase, keď prieskumy prebiehali nebola stále v zemi celá úroda kukurice. Takisto nie je jasné, či v spomenutom čísle 91,6 miliónov akrov sú zahrnuté aj akre, ktoré farmári plánovali zasiať, ale kvôli povodniam sa im to nepodarilo a budú si na ne uplatňovať poistenie. Čo investorov najviac núti spochybňovať júnové čísla je, že napriek všetkým problémom bola podľa USDA zasiata kukuricou takmer rovnaká plocha pôdy, ako farmári plánovali v marci. Čiže v čase, keď ešte nikto netušil, aké prekvapenie si počasie pre nás opäť prichystá.

Farmári v USA mali tento rok možnosť v prípade nepriaznivého počasia využiť poistnú schému pre nezasiate plochy (tzv. prevented plantings). Informácií o tom, aké výmery boli zahrnuté do tejto schémy túto sezónu, sú však nateraz veľmi nejasné. Máte nejakú informáciu o tom, koľko kukurice a sóje je v tejto schéme?

Aktuálne špekulácie hovoria o zhruba 3 miliónoch akroch (1,2 mil. ha) sóje a vyše 7 miliónoch akrov (2,8 mil. ha) kukurice, na ktoré by si americkí farmári mohli uplatniť poistenie v rámci spomenutej schémy. Niektorí analytici však spomínajú, že v prípade kukurice by toto číslo mohlo narásť až na dvojciferné číslo.

Aké teda môžeme očakávať tento rok reálne pestovateľské výmery kukurice a sóje v USA?

Aké môžeme očakávať tento rok reálne pestovateľské výmery kukurice a sóje v USA? Toto je otázka za milión. Odpoveď na ňu by nám povedala, či nás čaká nový „býčí“ trh alebo návrat cien na nízke úrovne. Netrúfam si v tomto bode o tom špekulovať a tak ako ostatní si aj ja počkám na augustový report USDA. Po ňom by malo byť jasnejšie, kde sa budeme pohybovať v celkových výmerach.

Jednou vecou sú výmery jarín v USA, druhou hektárové (akrové) výnosy. Aký vplyv na výnos kukurice a sóje môže mať tento rok neskorá sejba obidvoch plodín? Je v hre redukcia výnosu oproti dlhodobému trendu? O koľko percent?

Podľa mňa je nepochybné, že uvidíme tento rok nižšie výnosy na aker. Aj keby sa ukázalo, že júnové číslo od USDA týkajúce sa pestovateľských výmer kukurice (91,6 mil. akrov) je správne, neskorá sejba v priebehu júna bude mať dopad v podobe nižšieho výnosu. Na sóju je ešte skoro robiť odhady, pri kukurici sa môžeme pozrieť na podobný rok. V roku 2013 si farmári uplatnili poistenie na rekordné množstvo akrov pôdy, čo je možno veľmi podobná situácia s terajším stavom. V takom prípade by výnos na aker padol z minuloročných 176,4 bušelov na aker (11,06 t/ha) na 171,7 bušelov na aker (10,77 t/ha), čiže zhruba 3%-ný pokles. Netreba zabúdať, že tento rok sa špekuluje o ešte väčšom rozsahu pôdy podliehajúcej poisteniu, čiže aj pokles na výnosu na aker by mohol byť väčší, smerom k 160 bušelom za aker (10,03 t/ha).

Celý rozhovor s portfólio manažérom Tatra Asset Management Michalom Májekom nájdete v AGROMAGAZÍNe 08/2019 na s. 20 až 22.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov